Ohlédnutí za rokem 2017 a výhled na další rok

AKTUALITA | 7. 12. 2017

Výlety do vídeňské Albertiny i za Richterem do Prahy

Pětici výletů, výstavy v kině či účast na programech edukačního oddělení absolvovali letos členové Spolku přátel Muzea umění Olomouc. Už nyní plánují další aktivity na další rok a ani tentokrát nebudou chybět zajímavé destinace.

„V roce 2017 se nám podařil opravdu husarský kousek, uspořádali jsme totiž hned pět výletů. Začali jsme už v lednu, kdy jsme vyrazili do vídeňské Albertiny na výstavu Seurat, Signac, Van Gogh | Cesty pointilismu. Na to jsme navázali květnovým výletem do Prahy na výstavu Gerharda Richtera,“ připomněla Lenka Havelková, tajemnice Spolku přátel MUO.

Další zájezd byl součástí Dnů evropského dědictví a zavedl příznivce umění na Zlínsko. „Výlet do Sazovic navazoval na výstavu v Arcidiecézním muzeu Olomouc V oplatce jsi všecek tajně, která se zaměřovala na středověké podoby eucharistie. Napadlo nás v této souvislosti podívat se, jak vypadají naopak nejnovější svatá místa,“ vysvětlovala lektorka edukačního oddělení MUO a organizátorka výletu Hana Lamatová s tím, že si členové spolku prohlédli například nový kostel v Sazovicích, a to i za přítomnosti jeho architekta.

„Na podzim jsme se vydali ještě do Kutné Hory za krásami české gotiky a také za dílem Vojmíra Vokolka. Loňský rok jsme uzavřeli tam, kde začal – ve Vídni. O prvním prosincovém víkendu jsme se vydali znovu do Albertiny prohlédnout si převážně grafická díla Pietra Brueghela st. Výstava ten víkend právě končila, takže jsme ji stihli opravdu na poslední chvíli. V Arbertině jsme si prohlédli také díla Rafaela. Druhou institucí, do které jsme zavítali, bylo Kunsthistorische museum. Tam mají krásnou výstavu děl Petera Paula Rubense,“ říká Lenka Havelková.

Výletníci tentokrát spojili příjemné s ještě příjemnějším, když využili adventní čas a navštívili i světově známé vídeňské vánoční trhy.

Plány na rok 2018

Už nyní plánuje Spolek přátel MUO výlety za uměním pro rok 2018. „Zřejmě jich nebude tolik jako v roce 2017. Pět výletů byl opravdu hraniční počet. Myslím si, že vyjedeme dvakrát třikrát. Na jaře bychom rádi zavítali na nějakou výstavu v České republice, ale ještě nemáme žádnou konkrétní vytipovanou. V říjnu se pak zase vydáme do Vídně, kde bude výstava Brueghelova obrazového díla v Kunsthistorische museum k 450. letům jeho narození. A chtěla bych ještě zkusit bratislavskou Danubianu, která byla předloni opravdu úžasná,“ pochvaluje si tajemnice Spolku přátel MUO.

Výstavy v kině

Členové spolku si oblíbili projekt Výstavy v kině, díky němuž mohou běžní lidé nahlédnout do zákulisí příprav světových výstav. „Kino Metropol se do této celosvětové akce zapojuje už třetím nebo čtvrtým rokem. Díky tomu můžete poznat provoz proslulých institucí, jako jsou Britská národní galerie nebo Louvre. Filmy ukazují výstavu od jejího zrodu, až po její otevření,“ vysvětluje Havelková.

„Nejde jen o technickou přípravu výstavy. Například ve snímku věnujícímu se výstavě Bosch: Zahrada pozemských rozkoší vystupovalo deset osobností světového umění, které se vyjadřovaly k jednotlivým Boschovým obrazům, což bylo velice zajímavé.“

Vzhledem k tomu, že si Výstavy v kině členové spolku oblíbili, už nyní jisté, že se se do tohoto projektu zapojí i po Novém roce.

Oblíbené edukační programy

Spolek však nezapomíná ani na své oblíbené Muzeum umění Olomouc. Kromě nových a stálých výstav si jeho členové oblíbili programy lektorů edukačního oddělení. „Velmi rádi chodíme na programy Hany Lamatové, která pro nás pořádala také zářijový výlet do Sazovic a Šarov. Řekla bych, že naši členové si tyto akce už vyhledávají sami. Předpokládám, že tahle dobrá spolupráce s edukačním oddělením bude pokračovat,“ přeje si Lenka Havelková.

V příštím roce by ráda navázala užší kontakty s dalšími českými i moravskými spolky přátel výtvarného umění.  „Myslím si, že nás taková spolupráce vzájemně obohatí a získáme i zajímavé tipy na výlety a výstavy,“ míní tajemnice Spolku přátel MUO.

Fotogalerie
Výlet do Sazovic a Šarov

V sazovickém kostele

Výlet do Sazovic a Šarov

Sazovický kostel

Výlet za Gerhardem Richterem
Výlet za Gerhardem Richterem
Výlet do vídeňské Albertiny

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies