Přátelé muzea se vydali za Berglem i Caravaggiem

AKTUALITA | 10. 1. 2020

Do východních Čech za malířem Johannem Wenzelem Berglem nebo do vídeňského Uměleckohistorického muzea za Caravaggiem a Berninim se letos vypravili členové Spolku přátel Muzea umění Olomouc.

„Uplynulý rok byl pro muzeum mírně řečeno turbulentní, především jeho první polovina, což se také bohužel odrazilo v činnosti spolku, a tak jsme nakonec uspořádali jen dva zájezdy. První nás zavedl do východních Čech a na podzim, když už se situace kolem muzea uklidnila, jsme vyrazili do Vídně,“ říká Lenka Havelková ze Spolku přátel. 

Do východočeského Opočna a Dvora Králové na Labem zavedly členy spolku stopy tamního rodáka Johanna Wenzela Bergla, dvorního malíře císařovny Marie Terezie.

Pro pravidelné návštěvníky Muzea umění nejde o neznámou postavu, představila jej totiž loňská výstava v Arcidiecézním muzeu Křížová cesta z Orlice. Právě na ni v rámci tzv. Berglovského roku (loni uplynulo tři sta let od Berglova narození) navázaly výstavy v jeho rodném kraji.

Tradiční Vídeň

Téměř každoročně se Spolek vydává do Vídně, letos si za svůj cíl zvolil tamější Uměleckohistorické muzeum. „Zaujala nás totiž výstava Caravaggio a Bernini, která vůbec poprvé v historii představuje tyto dva barokní velikány na jednom místě. Jejich díla tak připomínají dialog a představují barokní umění v celé jeho kráse,“ říká Lenka Havelková s tím, že někteří účastníci zájezdu stihli zajít také do Albertiny a prohlédnout si tam díla Albrechta Dürera.

Za uměním do kina

I nadále pokračuje spolupráce spolku s kinem Metropol, které pořádá filmová představení v cyklu Výstavy v kině. „Loni šlo o filmy věnované například Gauguinovi, Tintorettovi, Monetovi, Klimtovi a Schielemu a řadě dalších. Díky kinu Metropol tak můžeme vidět světové mistry v Olomouci. V této spolupráci chceme pokračovat i v roce následujícím a už teď se těšíme na další zajímavé filmy,“ dodává Havelková.

Naprostou samozřejmostí je pro členy Spolku MUO možnost navštěvovat vernisáže, komentované prohlídky či animace k probíhajícím výstavám. „V tomto ohledu je nabídka muzea pro jeho příznivce vskutku výjimečná. Rádi bychom v příštím, kulatém roce nabídli členům spolku neméně pestrou škálu programů a pořadů a určitě si nenecháme ujít další nádherné výstavy jak u nás v republice, tak i v zahraničí. Jistým velmi pozitivním přínosem je snaha několika členů spolku pomoci s plánováním a organizací jednotlivých akcí. Ve více lidech se to vždy lépe táhne a uskutečňuje,“ usmívá se Lenka Havelková a dodává: „Hlavně bych všem věrným „spolkařům“ ráda poděkovala za přízeň a současně popřála příjemný a klidný příští rok.“ 

Fotogalerie
Tradiční Vídeň
Tradiční Vídeň
Tradiční Vídeň
Tradiční Vídeň

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies