Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Arcidiecézní muzeum doplní v seznamu Evropského dědictví další tři české památky

Aktualita | 3. 4. 2020

Deset nových lokalit se může nově pyšnit značkou Evropského dědictví (European Heritage Label). Mezi nimi je i trojice českých památek, které tak doplní zatím jediného českého zástupce v tomto seznamu – Arcidiecézní muzeum Olomouc.

Porota z přihlášených zájemců vybrala západočeský zámek Kynžvart jako místo diplomatických setkání z dob, kdy byl jeho vlastníkem rakouský kancléř Klemens Metternich. Dále pak soubor meziválečných experimentálních sídlišť moderní architektury, mezi nimiž jsou i pražská kolonie Baba a brněnská kolonie Nový dům. Ty získaly ocenění v rámci společné přihlášky Česka, Polska, Rakouska a Německa, kde mezi světovými válkami vznikly kolonie funkcionalistických staveb po vzoru dílenského svazu Werkbund. Kromě Prahy a Brna lze tyto kolonie navštívit také ve Stuttgartu, ve Vratislavi, Vídni a Curychu.

„Rodina ocenění European Heritage Label, kterou v roce 2016 obdržela památka spravovaná Muzeem umění Olomouc – Přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum, se letos opět rozrostla a my obzvlášť vítáme nové členy z České republiky. Gratulujeme jim a těšíme se na spolupráci,“ říká Miroslav Kindl, vedoucí oddělení Arcidiecézní muzeum Olomouc.

European Heritage Label je označení udělované pamětihodnostem, které oslavují a symbolizují evropskou historii a ideály. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU na základě společných hodnot, historie a kulturního dědictví. Kromě Arcidiecézního muzea v Olomouci jsou na seznamu například vesnice Schengen, místo podepsání schengenské dohody o volném pohybu, centrum Atén či loděnice v Gdaňsku.

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies