Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstava Fragment.D představí díla Monogramisty T. D ze sbírek Muzea umění

AKTUALITA | 20. 11. 2017

Jedna ze dvou výstav, které začaly 16. listopadu v Muzeu moderního umění představí návštěvníkům obrazy, fotografie, instalace, grafiky i autorské knihy spojující jméno významného československého výtvarníka a vysokoškolského profesora Dezidera Tótha neboli Monogramisty T. D. Muzeum umění Olomouc totiž připravilo ze svých sbírek autorskou výstavu k umělcovým sedmdesátinám. 

„Dezider Tóth náležel vždy k lidem propojujícím české i slovenské umělecké prostředí. A to jak svými uměleckými názory, účastí na výstavách, členstvím v profesních spolcích, tak dvojím ukotvením ve svém brněnském i bratislavském bydlišti,“ uvedla kurátorka Gina Renotière. Tyto přesahy se odrazily i zařazením tvorby Monografisty T. D do olomoucké Central European Art Database a také reprezentativním zastoupením jeho uměleckých děl ve sbírkách Muzea umění. 

Na výstavě nesoucí název FRAGMENT.D návštěvníci uvidí veškeré autorovy práce, které muzeum vlastní, přičemž dvě z nich získalo teprve před několika dny. Mezi nejnovější akvizice patří například instalace, kterou ještě jako Dezider Tóth vystavoval 16. listopadu 1989 na Sovinci. „Jde o červené plátno klasické komunistické éry. Tyhle transparenty visely v ulicích nad hlavami lidí popsané různými hesly. Já jsem takové plátno vzal a stejným typem písma a stejnou žlutou barvou jsem na něj napsal heslo: Snívaj! To mi pak viselo v bytě – moje návštěvy pak viděly to co v ulicích, ale s jiným významem,“ zdůraznil Dezider Tóth.

Pro jubilujícího autora je olomoucká výstava v určitém smyslu premiérou. „Je to vůbec první výstava mých věcí, které jsou ve sbírce nějaké instituce. To znamená, že nebude jen mým dílem, ale také dílem kurátorů, kteří si vybrali konkrétní věci,“ říká Monogramista T. D, který začal používat tento pseudonym až krátce po svých padesátých narozeninách v roce 1997. Inspiroval se středověkými monogramisty, kteří svá díla označovali pouze monogramem, takže je jejich identita neznámá. „Proto o sobě někdy píšu do katalogů: Monogramista T.D, neznámý umělec evropského významu,“ dodává s úsměvem.

 Foto: MUO/ Tereza Hrubá a Zdeněk Sodoma

Fotogalerie
Monogramista T.D
Fragment.D

Výstavu v Muzeu moderního umění zahájil sám Dezidér Tóth alias Monogramista T.D

Fragment.D

Monogramista T.D se ve svých dílech věnuje i písmu

Fragment.D

Dezdér Tóth provádí svou výstavou ředitele MUO Michala Soukupa.

Fragment.D

Dezidér Tóth se svým dlouholetým přítelem, legendou české fotografie Jindřichem Štreitem.

Fragment.D

Dílo Snívaj je nově v majetku Muzee umění Olomouc.

Fragment.D

Vernisáž výstavy

Fragment.D

Vernisáž výstavy

Fragment.D

Vernisáž výstavy

Fragment.D

Vernisáž výstavy

Video
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 29. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies