Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Muzeum umění připravuje virtuální prohlídku Zdíkova paláce

AKTUALITA |28. 4. 2020

Letos v létě čeká Zdíkův palác rekonstrukce, ale návštěvníci Arcidiecézního muzea o tento skvost románské architektury nepřijdou, a to díky nejmodernějším technologiím – virtuální prohlídce ve 3D brýlích.

Muzeum umění na ní spolupracuje s VR Motion, olomouckou firmou, která vyvinula speciální technologii, pomocí které je schopna generovat obsah do virtuální reality pomocí speciálního 360° videa.

„Napadlo nás vyzdvihnout nějakou olomouckou památku a zvolili jsme si katedrálu svatého Václava. Oslovili jsme Muzeum umění, jestli by nemělo zájem pořídit 3D brýle a nabídnout tuto prohlídku svým návštěvníkům. Tak se zrodila naše spolupráce a brzy přišel i nápad na vytvoření virtuální prohlídky Zdíkova paláce,“ prozrazuje spolumajitel firmy Petr Sanetrník. 

„Díky 3D brýlím se podíváte třeba na vrchol dómské věže a přitom nemusíte nikam chodit. Zážitek je ale opravdu reálný, například cítíte závratě, jako byste tam byl,“ dodává.

Muzeum umění se rozhodlo převést do virtuální reality také Zdíkův palác. „Jedním z důvodů je blížící se rekonstrukce, ale také to, že je Zdíkův palác každoročně kvůli zimě od října až do dubna uzavřen. S novou technologií do něj budou moct návštěvníci nahlédnout i například v lednu,“ říká tiskový mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

Na výrobě prohlídky se jako režisér podílí Pavel Přecechtěl, ten je jedním z patnácti lidí na světě, který má certifikaci na speciální natáčení ve virtuální realitě.

„Tím, že se natáčí do 360 °, tak režisér opravdu musí vědět, jak dát kameru a co chce snímat, protože v ten moment se nesnaží zachytit 2D záběr, nějaký výřez, ale musí myslet na tu scénu jako celek, prostě 360 prostředí,“ popisuje složitost své práce Přecechtěl.

A jak to bude s 3D brýlemi?

Speciální brýle, které návštěvníka přenesou do virtuální reality, budou k dispozici přímo v muzeu, takže stačí si je jen vypůjčit, nasadit na oči a vychutnat si románský skvost či olomouckou katedrálu. 

„Díky tomu si budou moct z blízka prohlédnout románská okna například také vozíčkáři. Muzeum se tak posune do budoucnosti nejen technologicky, ale také větší otevřeností pro hendikepované návštěvníky,“ uzavírá Kasal.

Fotogalerie
Natáčení Zdíkova paláce
Speciální 360° kamera
Pavel Přecechtěl při práci
Natáčení Zdíkova paláce
Natáčení Zdíkova paláce

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 19. 6. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies