Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

O Abstrakci.PL se dočtete v Respektu i v polském časopise SZUM

AKTUALITA | 30. 7. 2018

Hned dva kritiky zaujala v poslední době výstava Muzea moderního umění Abstrakce.PL. Pro Jana H. Vitvara z Respektu se stala „Reklamou na střední Evropu“. Chválou nešetří ani Polák Jacek Michalak z internetového časopisu SZUM.

„Hlavní část výstavy Abstrakce.PL vám umožní seznámit se s různými trendy polského abstraktního malířství, a to jak v emocionálních, tak geometrických směrech,“ popisuje jedinečnou olomouckou výstavu Jacek Michalak. Toho upoutal také fakt, že velká část výstavy pochází ze soukromých sbírek. Ocenil i množství osobností polské abstraktní malby, které výstava svým návštěvníkům představí.

Vitvar zase zdůrazňuje, že žádná podobná výstava zatím neproběhla ani v samotném Polsku a tak je olomoucká Abstrakce.PL opravdovým světovým unikátem. 

Ve svém textu se také zmiňuje o vzácných dílech, které na návštěvníka v Muzeu moderního umění čekají. „Plátno Romana Opałky na Moravu muzeum (v Lodži pozn. red.) pustilo jen pod podmínkou, že milionový kus bude se Štěpánkou Bieleszovou doprovázet čtyřčlenné ozbrojené komando.“

Neopomněl ani Władysława Strzemińského a jeho tragický osud. Kdy byl pro  své umělecké přesvědčení vystaven persekucím a nakonec prakticky zemřel hlady. 

Jan H. Vitvar připomněl i nedávnou návštěvu premiéra Andreje Babiše v Muzeu umění a jeho slib na získání peněz pro stavbu budovy SEFO, ve které by v budoucnu měly probíhat výstavy mapující středoevropskou kulturu, právě takové jako je Abstrakce.PL

„Ať už to s Babišovým slibem dopadne jakkoli, vznikající SEFO si nemohlo udělat lepší reklamu.“

Výstava Abstrakce.PL potrvá až do 19. srpna. Od 20. září ji pak nahradí ještě velkolepější projekt Rozlomená doba, který se zaměří na proměny středoevropského umění mezi léty 1908 až 1928.

Fotogalerie
Časopis Respekt

Jan H. Vitvar z časopisu Respekt nešetřil ve svém článku chválou na výstavu Abstrakce.PL.

Časopis SZUM

Jacka Michalaka z časopisu SZUM zaujalo velké množství autorů, které výstava Abstrakce.PL představuje.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 29. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies