Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Ohrada MUO se proměnila ve výstavní plochu

Viscum Album: PARASITE
24.3. – 25. 4. 2021
Ohrada SEFO

AKTUALITA | 26. 3. 2021

Ohrada ukrývající stavební parcelu, na které bude stát v budoucnosti Středoevropské fórum Olomouc (SEFO), se pro letošní rok promění ve výstavní plochu. Vystřídá se na ní sedm odlišných realizací českých a zahraničních umělců. 

První z nich – Viscum Album – můžete vidět už nyní. Vychází z knihy – slovníku – abecedy, který kolektiv Tereza Darmovzalová,(c) merry, Martin Fišr, Vladimír Havlík, Martin Mazanec vydal v rámci své výstavy v Miláně. Abeceda, ve které každé písmeno zastupuje jedno větší téma charakterizované několikaslovnou poznámkou a doplněné fotografiemi, je produktem společné práce a výzkumu kolektivu tvořeného vizuálními a konceptuálními umělci, teoretiky a kurátory.

„Slovo PARASITE (v angl.) využívají autoři ve dvou významech. Zaprvé jako "parazit", vztahující se k názvu skupiny (Viscum Album – latinsky jmelí bílé), a také k formátu nápisu/reklamní plochy parazitující na veřejném prostoru; druhý význam se váže ke stavební parcele, kterou ohrada skrývá – "para" jako latinská předpona vedlejší, nebo také odlišný, "site" jako místo nebo právě stavební plocha. Tyto významy jsou nicméně rozšířeny o další sémantické roviny vycházející z abecedy Viscum Album a nápis se tak stává především nositelem konceptů utvářených a reaktivovaných členy kolektivu,“ říká kurátor Muzea umění Jakub Frank.

Další výstavu připravuje MUO ve spolupráci s festivalem AFO. Veřejnosti bude přístupná prostřednictvím technologie AR a umožní tak kolemjdoucím s pomocí smartphonu zobrazit si interaktivní projekt zaměřený na digitalizaci dat a environmentální témata. Dalšími vystavujícími pak budou např. Attila Csorgö, Jan Krtička nebo Dan Gregor (INITI).

Viscum Album: (c) merry, Tereza Darmovzalová, Martin Fišr, Vladimír Havlík, Martin Mazanec

Fotogalerie
Viscum Album: PARASITE
Viscum Album: PARASITE
Viscum Album: PARASITE

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 23. 6. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies