Můžete si koupit

Inge Kosková. Kresby

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Olomoucká kreslířka Inge Kosková dnes slaví významné životní jubileum

AKTUALITA | 31. 1. 2020

Česká malířka, kreslířka a pedagožka Inge Kosková se narodila 31. ledna 1940 v Brně, ale žije a tvoří v Olomouci. Její práce dávno překročily hranici našeho regionu, což dokázala i výstava, kterou ji před dvěma lety uspořádalo Muzeum umění Olomouc. To se dnes připojuje ke gratulantům a přeje Inge Koskové všechno nejlepší a zároveň se těší na další spolupráci a milá setkání.

Největší doménou Inge Koskové je kresba. V ní se vypracovala mezi nejvýznamnější české kreslíře. Jejími častými náměty jsou krajina, stromy, portréty přátel, lidské tělo ale i hudba nebo mantry. 

„Ve své kreslířské tvorbě začínala velkorysými mnohovýznamovými figurálními kompozicemi. Lidské figury ji zajímaly jak v interakci, zápasníci, tanečníci, ukládání do hrobu, tak v jejich statické sošnosti – postavy zastavené v čase. Figurální kresby získaly časem podobu stromů z lidských rukou a krajin z lidských těl. Od poloviny 80. let se propracovala k esenciálnímu tématu své tvorby, jímž je příroda a prožitek přírody. Zcela opustila zobrazení nápodobou a soustředila se na autentické zachycení niterného prožitku,“ popisuje tvorbu Inge Koskové Ivo Binder, který byl kurátorem její výstavy v Muzeu umění.

Zdůrazňuje pak, že Inge Kosková patří k nejvýznamnějším představitelům fenoménu olomoucké kresby.

„Ještě jedno směřování bych chtěl zdůraznit, a to její vztah k hudbě. Sama totiž hraje na klavír. A jako aktivní milovnice hudby se v kresbě věnovala také interpretaci hudebních děl,“ prozrazuje Binder. Právě překreslení hudebního zážitku bylo jednou z aktivních zón již zmíněné výstavy v Muzeu umění.

Fotogalerie
Inge Kosková

na výstavě svých kreseb v Muzeu umění

Inge Kosková

při tvorbě přímo uprostřed výstavy

Inge Kosková a Ivo Binder
Inge Kosková
Inge Kosková

během workshopu, který doprovázel její výstavu v MUO

Inge Kosková

s přáteli z Muzea umění

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 29. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies