Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Olomoucká muzejní noc již v pátek 15. května!

Muzejní noc: program pro děti, koncert na terase i prodej nové monografie Jiřího Šalamouna

AKTUALITA | 12. 5. 2015

Na čtyři desítky muzeí, galerií a dalších kulturních institucí po celém městě se v pátek 15. května zapojí do druhé Olomoucké muzejní noci. Od 18 hodin do půlnoci můžete bezplatně navštívit výstavy, ale také celou řadu doprovodných akcí. Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí, který připadá na 18. květen, nabízí Muzeum umění Olomouc volný vstup po celý pátek a k tomu večer program a filmy pro děti, komentovanou prohlídku i koncert na terase. Navíc si zájemci vůbec poprvé mohou zakoupit novou monografii Jiřího Šalamouna.

Muzejní noc v Muzeu moderního umění bude vycházet zejména z aktuálních výstav nejvýznamnějšího českého ilustrátora Jiřího Šalamouna a zakladatele op-artu Victora Vasarelyho. Lektoři budou očekávat malé i velké návštěvníky od 18 do 19.15 hodin na speciálním rodinném programu nazvaném Maxipes Fík ve světě klamů. Na něj naváže v 19.30 hodin v Divadle hudby pásmo krátkých filmů Jiřího Šalamouna. Program vyvrcholí v 21.30 hodin koncertem tří kapel na terase kavárny Café 87. „Vystoupí skupiny Pisetová, MDLO a BizárBend a diváci budou moci hlasovat pro tu, která je nejvíc zaujme. Koncert je spojený s občerstvením,“ zval lektor David Hrbek.

Do Arcidiecézního muzea Olomouc lze kromě aktuálních výstav a stálé expozice zamířit ve 20 hodin na komentovanou prohlídku s restaurátorem Radomírem Surmou, který přiblíží průběh restaurování jedné z nejvýznamnějších památek vrcholně gotického sochařství u nás – Křivákovy Piety. „Vzhledem k omezené kapacitě však prosíme zájemce, aby si dopředu zajistili místo na pokladně muzea,“ žádal lektor Marek Šobáň.

S muzejní nocí spojuje Muzeum umění Olomouc také jednu premiéru. V Muzeu moderního umění bude ještě před oficiální distribucí v prodeji nová monografie Jiřího Šalamouna, kterou vydává nakladatelství Baobab a Nadační fond Miroslava Šaška ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a Galerií středočeského kraje v Kutné Hoře. „Více než třísetstránková kniha editora Jana Rouse je vůbec první komplexní monografií umělce, jehož ilustrace provázejí dětstvím i dospělostí už několik generací čtenářů. Vždyť kdo by neznal Maxipsa Fíka nebo například Hobita, Posledního Mohykána a Pickwickovce tak, jak je právě on ztvárnil,“ upozornila kurátorka Šalamounovy výstavy Anežka Šimková s tím, že cena knihy bude při této příležitosti 770 korun. V prodeji bude i další knižní novinka, a to doprovodná publikace k výstavě Aenigma | Sto let antroposofického umění, kterou minulý týden vydalo nakladatelství Arbor vitae.

Loňský první ročník celoměstské Muzejní noci se podle vedoucího oddělení kultury olomouckého magistrátu Radima Schuberta těšil nebývalému zájmu veřejnosti. „Vloni se zapojilo téměř třicet kulturních institucí a tisíce návštěvníků proudily městem až do pozdních nočních hodin. Bylo to skvělé,“ vzpomněl Schubert, který doufá, že minimálně stejný zájem o bezplatnou prohlídku a doprovodný program budou lidé mít i v letošním roce.

Podrobný program najdou zájemci na internetových stránkách www.olomouckamuzejninoc.cz. Na stejném místě je také vyvěšený jízdní řád speciální autobusové linky, která propojí všechny muzejní lokality. „Autobus pojede od Hlavního nádraží až do Radíkova a zpět přes centrum do Neředína,“ přiblížil vedoucí oddělení kultury. Majitelům chytrých telefonů navíc město nabízí volně ke stažení aplikaci, která obsahuje všechny potřebné informace.

Festival muzejních nocí, který vyhlašuje Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury, navazuje na Mezinárodní den muzeí připadající na 18. května. Výstavní síně během festivalu zůstávají otevřeny do pozdních večerních hodin a nabízejí návštěvníkům netradiční program. Do loňského 10. ročníku se zapojilo 421 institucí ze 137 měst.

Olomoucká muzejní noc v Muzeu umění Olomouc

18.00–19.15 hodin | Muzeum moderního umění – Galerie, Salon a Kabinet
Maxipes Fík ve světě klamů 
program pro malé a velké návštěvníky
Již tradiční rodinný program přiblíží hravou a tvořivou formou návštěvníkům dvě aktuální výstavy Muzea umění Olomouc: Victor Vasarely | Nová akvizice a Jiří Šalamoun | No tohle!? Program je vytvořen ve spolupráci s partnery z Pevnosti poznání. 

19.30–20.40 hodin | DIVADLO HUDBY
Pásmo krátkých filmů Jiřího Šalamouna + jeden sovětský „multik“ ke konfrontaci
Kaštanka, ČSSR, 1976, r. V. Bedřich, 12 min.
Sestřeničky, ČSSR, 1988, r. V. Mergl, 7 min.
Láááska!, ČSSR, 1978, r. J. Brdečka, 10 min.
Čtyřikrát do černého, ČSSR, 1978, r. B. Šejda, 5 min.
+ Kaštanka, SSSR, 1952, r. M. Cechanovskij, 30 min.

20.00 hodin | Arcidiecézní muzeum Olomouc | Kaple sv. Jana Křtitele
Komentovaná prohlídka výstavy Křivákova Pieta | Restaurování 2005 |2013–2014
Expozicí provede zájemce restaurátor Křivákovy Piety Radomír Surma.
Kapacita omezená, rezervace nutná! Info a rezervace: pokladna@olmuart.cz, 585 514 241.

20.45 hodin | BESEDNÍ SÁL
Jitka Hanušová – čtení poezie 
Básnířka a překladatelka z finštiny Jitka Hanušová přečte ukázky z chystané knihy krátkých básnických próz s názvem Cykly, kterými nahlíží možná i do vašich životů... 

21.30–22.30 hodin | Terasa Muzea moderního umění | Café 87 
Soutěžní festival tří hudebních skupin 
V rámci festivalu se poprvé představí olomoucké hudební formace Pisetová, MDLO a BizárBend. Diváci budou mít možnost hlasovat pro tu, která je ten večer nejvíc zaujme. (Festival je spojen s občerstvením – gril, prodej doutníků a kávy).

Kompletní program Olomoucké muzejní noci: http://www.olomouckamuzejninoc.cz.

Fotogalerie
Obálka nové knihy o díle Jiřího Šalamouna

Kniha z nakladatelství Baobab bude poprvé v prodeji během Olomoucké muzejní noci.

AENIGMA | Sto let antroposofického umění

Foto: Zdeněk Sodoma

Z výstavy Victora Vasarelyho

Foto: Zdeněk Sodoma

Z výstavy Jiřího Šalamouna

Foto: Zdeněk Sodoma

Smlouva nová a věčná | Kult eucharistie ve výtvarném umění

Foto: Markéta Ondrušková

Křivákova Pieta | Restaurování 2005/2013–2014

Foto: Markéta Ondrušková


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 19. 6. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies