Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Po Muzeu moderního umění ručkuje Lupič od Davida Černého

AKTUALITA | 19. 5. 2017
Olomoucká muzejní noc v Muzeu umění

Cennou plastiku Karla Nepraše už má lupič v batůžku a utíká z Muzea moderního umění v Olomouci, když se něco zadrhne. Pachatel ručkuje po římse budovy osm metrů nad zemí zleva doprava a naopak, funí, nadává, ale nemůže se dostat dolů.

To je ve zkratce popis nejnovějšího díla sochaře Davida Černého, které odhalil spolu s primátorem Antonínem Staňkem a ředitelem Muzea umění Michalem Soukupem 19. května 2017 při Olomoucké muzejní noci na budově Muzea moderního umění. „Ta socha sice vypadá, že je z bronzu, ale při dvou a půl metrech by vážila dvě stě padesát kilo, takže by tu římsu nejspíš urvala. Nakonec je z patinovaného laminátu. Těžká je nějakých dvacet třicet kilogramů,“ vysvětluje umělec. I pro něj je to svým způsobem premiéra. „Původně jsem to chtěl modelovat normálně v hlíně, ale potom jsem sochu vymodeloval ve 3D prostoru a následně ji velký robot vyfrézoval do trojrozměrného tvaru. Je to vlastně moje první socha, kterou vybrousil celou robot,“ doplnil David Černý.

Socha není jen dílem uměleckým, ale jak už je u Davida Černého zvykem i technickým. Lupič totiž po římse ručkuje díky dvěma speciálním motorům Siemens, které pohánějí ruce. „Vzdálenost, kterou socha ujede, je zhruba šedesát metrů v jednom cyklu,“ prozradil generální ředitel společnosti Pemavako Martin Kosnar, jehož úkolem bylo technicky zajistit její pohyb. 

Speciální software dodala společnost Sidat a do provozu jej přímo na místě zaváděl Aleš Bitter. „Ještě jsme nikdy nepracovali na uměleckém díle. My především zavádíme řízené technologické procesy do průmyslu. Z technického hlediska v tom ale vlastně není žádný rozdíl,“ řekl Bitter. „Samotné rozpohybování je otázkou dlouhodobých zkušeností z průmyslové automatizace a řízení technologických procesů. Z našeho pohledu to není nic výjimečného. Jsou tam dva řídící pohony, které pohybují jednou a druhou rukou. Svou funkcí v podstatě simulují ručkování po římse,“ doplnil Aleš Bitter.

Lupič však bude také mluvit, a to hlasem zpěváka Davida Kollera. „Myšlenka se zvukovým doprovodem vznikla proto, že socha je umístěna na budově nahoře, takže musí upozornit sama na sebe. Když někdo půjde okolo, tak aby se na ni podíval,“ vysvětluje Martin Kosnar s tím, že Lupič je naprostým unikátem: „Rozhodně je to dílo, které nemá obdobu. Pohyb je řešený originálním softwarem, speciálně napsaná je i komunikace tohoto softwaru s audiodoprovodem. Je to prostě celé originál.“

Nápad na vytvoření speciálního díla pro Muzeum umění přišel zhruba před deseti lety, kdy muzeum získalo do svých sbírek Černého plastiky Adam a Eva. „Jsem rád, že se konečně podařilo sochu zrealizovat a také dokončit definitivní podobu rekonstruované fasády. Věřím, že Lupič překročí hranice Muzea umění a stane se lákadlem i zajímavou atrakcí pro návštěvníky města Olomouce,“ uvedl ředitel Muzea umění Michal Soukup. 

Kromě sochy Lupiče a plastik Adam a Eva se Muzeum umění Olomouc může pochlubit ještě jedním dílem od Davida Černého. „K vidění jsou také Zátopkovy nohy, které David Černý vytvořil pro olympiádu v Rio de Janieru a nyní nám tři páry zapůjčil. Jsou upevněny na stropě v chodbě do Café 87 v prvním patře Muzea moderního umění,“ dodal ředitel Soukup.

Foto: MUO - Zdeněk Sodoma

Fotogalerie
Pohni se, ty šmejde

David Černý svou sochu Lupiče neodhalil, ale vyzval k pohybu. 

Zahájení Olomoucké muzejní noci

Primátor Antonín Staněk zahajuje Olomouckou muzejní noc. 

Lupič

Nová socha ručkuje po římse Muzea moderního umění

Zahájení Olomoucké muzejní noci

Lidé před Muzeem moderního umění sledují zahájení muzejní noci

Zahájení Olomoucké muzejní noci

Ředitel Muzea umění Michal Soukup při zahájení muzejní noci

Už ručkuje

Lidé sledují sochu Lupiče, jak ručkuje po římse Muzea moderního umění

Garage v akci

Skupina Garage koncertuje při zahájení Olomoucké muzejní noci

Koncert skupiny Garage

Skupina Garage hraje při zahájení Olomoucké muzejní noci

Zátopkovy nohy

V Muzeu umění jsou k vidění i Zátopkovy nohy, které David Černý vytvořil pro olympiádu v Rio de Janieru

Každý chce fotku

Lupič Davida Černého vzbuzuje od počátku zájem Olomoučanů i návštěvníků města

Koncert skupiny Garage

Lidé poslouchají koncert při zahájení Olomoucké muzejní noci

Koncert skupiny Garage

Potlesk pro muzikanty

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 19. 6. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies