Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Publikace z Muzea umění získala ocenění Olomouckého kraje

AKTUALITA | 6. 4. 2017

Stejnojmenná publikace doprovodila loni výstavu Chrám věd a múz, která se věnovala 450. výročí Vědecké knihovny Olomouc. Zatímco výstava se uskutečnila na třech místech – v knihovně, v Muzeu umění a ve Vlastivědném muzeu – oceněnou knihu připravil grafik Muzea umění Vladimír Vaca. Publikaci dominuje iniciála z poloviny 15. století Bible boskovické, na níž Samson zabíjí lva.

„Jsem rád, že hejtmanství ocenilo tento vskutku prestižní katalog, na jehož vzniku jsme se významnou měrou podíleli,“ řekl k ocenění ředitel Muzea umění Michal Soukup. Kromě grafika Vacy se na vzniku publikace zasloužila jako editorka také historička umění a kurátorka muzea Jana Hrbáčová.

Druhou knihou, která výstavy Chrám věd a múz doprovodila, byly nově zpracované dějiny Vědecké knihovny. 

V Muzeu umění byly loni vystaveny nejcennější exponáty z historických fondů knihovny – rukopisy z 11.–16. století, prvotisky, knižní vazby a rukopisné mapy z 15.–17. století. Mezi nimi i Evangeliář zábrdovický z 11. století, který patří k nejcennějším iluminovaným rukopisům v českých zemích, dva české překlady bible z 15. století – Bibli olomouckou a Bibli boskovickou, jeden z nejrozměrnějších dokumentů v knihovním fondu, Graduál loucký (15. století) nebo prvotisk Boccacciových Slavných žen z 15. století. Jedinečná je rovněž kruhová mapa světa z konce 15. století.

Počátky knihovny sahají do roku 1566, kdy do Olomouce přišli jezuité, založili kolej a pro své studijní potřeby začali budovat bibliotéku.

Ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury se letos udílely pojedenácté. Snahou hejtmanství je ocenit a zviditelnit nejlepší kulturní počiny. Do dvorany slávy byl letos za celoživotní přínos uveden světící biskup Mons. Josef Hrdlička.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 21. 5. 2022

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies