Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Rozlomená doba 1908-1928 se proměnila v Czas przełomu

AKTUALITA | 13. 3. 2019

Hlasujte pro Rozlomenou dobu

Výstava Muzea umění Rozlomená doba 1908 – 1928 je nominována  na Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury. V této kategorii rozhodují svými hlasy přímo občané. Komu se tedy naše výstava líbila, tak ji může podpořit a věnovat jí svůj hlas.
Hlasovat můžete na stránkách kraje – ZDE.

V krakovském Mezinárodním centru kultury začala druhá etapa mezinárodního výstavního projektu Rozlomená doba 1908-1928, tentokrát pod názvem Czas przełomu. Polské publikum se tak může těšit na mírně pozměněnou reprízu úspěšné olomoucké výstavy mapující zrod středoevropských avantgard. 

Polští návštěvníci uvidí díla domácích, českých, slovenských, maďarských, rumunských, rakouských a německých avantgardních umělců, která ilustrují styčné body i rozdíly v pojetí avantgardy středoevropských zemí. Výstava zachovává olomouckou ideovou koncepci, tematické a chronologické členění na dvanáct oddílů, ovšem proměňuje expozici podle výstavních prostor a možností  Mezinárodního centra v Krakově. Polskou reprízu připravila kurátorka Monika Rydiger a architektka Anna Wisz. Výběr exponátů se částečně proměnil a architektonické pojetí také. 

„Spolupráce s polskými kolegy je na výborné úrovni. Muzeum umění Olomouc s Mezinárodním centrem kultury v Krakově připravilo v minulosti již několik významných výstavních projektů a tak se vše odehrává ve velmi přátelské atmosféře,“ pochvalovala si Šárka Belšíková, kurátorka olomoucké části výstavy.

Svým rozsahem je polská výstava menší, ovšem obohacena o některé další polské autory. I tak se z Olomouce do Krakova stěhovalo sto dvacet osm děl. Šlo například o Koupání mužů Bohumila Kubišty; Tvar modré A od Františka Kupky; Autoportrét v haveloku Bohumila Kubišty; Náměsíčná Elvíra od Jindřicha Štýrského; Čínská čajovna od Toyen; Žlutý mlýn Antona Jasusche; kompozice od Vitautase Kairiūkštise; soubor časopisů z Kassákova muzea v Budapešti; Rudá lokomotiva Sándora Bortnyika;  Autoportrét Petara Dobroviće či Tanec Rafała Malczewskeho. 

Přímo ze sbírek Muzea umění pak do Polska putoval soubor knih a časopisů a také sochařská díla Otty Gutfreunda (Hlava ženy a Don Quijot). „Původně měla být zápůjčka z našich sbírek mnohem obsáhlejší, ale vzhledem k stále trvající kauze Diag Human a s ní spojenou nutností získání imunity o nezabavitelnosti, musel být omezen výběr exponátů,“ posteskla Šárka Belšíková.

Výstava Rozlomená doba – polsky Czas przełomu – je základním kamenem společného projektu, na kterém od roku 2016 spolupracuje Muzeum umění Olomouc, Galerie města Bratislavy, Muzeum Janus Pannonius v Pécsi a právě krakovské Mezinárodní kulturní centrum. 

Fotogalerie
Czas przełomu

Vernisáž polské výstavy

Czas przełomu

Anežka Šimková (česká koordinátorka projektu), Łukasz Galusek (zástupce ředitelky MKC) a Agata Wąsowska-Pawlik (ředitelka MKC)

Czas przełomu

Polská výstava má stejně jako ta česká - dvanáct částí.

Czas przełomu 

Z Olomouce se do Krakova stěhovalo sto dvacet osm děl.

Czas przełomu

Polskou reprízu připravila kurátorka Monika Rydiger a architektka Anna Wisz. Výběr exponátů se částečně proměnil a architektonické pojetí také. 

Czas przełomu

Svým rozsahem je polská výstava menší, ovšem obohacena o některé další polské autory.

Czas przełomu

Svým rozsahem je polská výstava menší, ovšem obohacena o některé další polské autory.

Czas przełomu

Z Olomouce se do Krakova stěhovalo sto dvacet osm děl.

Czas przełomu

Podobně jako v Olomouci je i v Krakově edukační část výstavy.

Czas przełomu

Monika Rydygier, polská kurátorka výstavy a Wojciech Kolarski, podsekretář kanceláře prezidenta Polské republiky.

Czas przełomu

Agata Wąsowska-Pawlik, ředitelka MCK, Monika Rydygier, polská kurátorka výstavy a Wojciech Kolarski, podsekretář kanceláře prezidenta Polské republiky.

Czas przełomu

Monika Rydygier, polská kurátorka výstavy, Karel Srp autor jejího konceptu a Michal Soukup, ředitel Muzea umění Olomouc.

Czas przełomu

Úvodnío slova se chopila Agata Wąsowska-Pawlik, ředitelka MCK, a autor výstavy Karel Srp.

Czas przełomu

Olomoucké kurátorky Šárka Belšíková a Anežka Šimková s polskou kurátorkou výstavy Monikou Rydiger (uprostřed)

Czas przełomu

Autor výstavy Karel Srp

Czas przełomu

Ředitelka Mezinárodního centra kultury Agata Wąsowska-Pawlik.

Czas przełomu

Slavnostní vernisáže se účastnil i ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Czas przełomu

Unikátní výstavní projekt přilákal mnoho zájemců i v Polsku.

Czas przełomu

Vernisáž polské výstavy


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 7. 12. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies