Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Rudou audiovizuální instalaci připomene její záznam i katalog

AKTUALITA |18. 7. 2017

Rudá audiovizuální instalace Pavla Mrkuse zdobila v květnu a červnu gotickou křížovou chodbu Zdíkova paláce. Unikátní propojení kamene a digitálního světa doprovázelo výstavu V oplatce jsi všecek tajně, která až do září probíhá v Galerii Arcidiecézního muzea Olomouc. Instalace s názvem R.E.D. skončila 2. července, nyní ji připomínají videa z dílny Muzea umění.

Pavel Mrkus využil prostorové a významové dispozice gotického ambitu biskupského Zdíkova paláce, kterou po vzoru tradičních nástěnných maleb oživil dynamickým obrazem a zvukem. „Spojuji tady vlastně dva světy, kterými se musíme pořád protloukat, a to ten digitální a kamenný, reálný svět. Musíme se s nimi umět vyrovnávat, i když ten digitální neustále atakuje ten reálný,“ vysvětloval svou instalaci Pavel Mrkus.

Hlubokou symboliku vidí autor instalace také ve zvolené barvě. „Červená barva se objevuje často v protichůdných společenských situacích. Jednou odkazuje k signálním varovným světlům, červenému osvětlení fotokomory, jindy k barvě krve, ornátu, revoluce, červeného vína či třeba pekla nebo červené lucerny. Vždy však označuje něco mimořádného, vyžadujícího zvláštní pozornost,“ zdůraznil Pavel Mrkus. 

Doprovodný katalog

Výstavu V Oplatce jsi všecek tajně doprovodil v červnu stejnojmený, bohatě ilustrovaný, téměř stostránkový katalog, který je obdobně jako výstava členěn do čtyř tematických oddílů, ve kterých jsou přehlednou formou představeny jednotlivé exponáty. Záznam Mrkusovy instalace lze načíst i přes QR kód, který je uvedený právě v katalogu výstavy anebo v časopisu muzea umění Muzeion na straně 25.

Video:MUO/Kamil Zajíček

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 19. 6. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies