AKTUALITA | 24. 6. 2021
Centrem současné středoevropské kultury se na více než půl roku stane Olomouc díky projektu Trienále | SEFO | 2021, který pořádá od 24. 6. 2021 Muzeum umění Olomouc. Desítky umělců z Polska, Maďarska, Slovenska, Rakouska, Slovinska a dalších zemí včetně těch domácích zde budou prezentovat až do 2. 1. 2022 svá díla, pořádat workshopy, koncerty, divadelní představení, happeningy, přednášky a další aktivity v duchu hlavního tématu i názvu hlavní výstavy – UNIVERSUM.
„Před lety jsme se rozhodli, že založíme Středoevropské fórum, které bude mapovat moderní středoevropské umění. Tato přehlídka dokazuje, že to tehdy nebyla jen planá deklarace, ale ideu SEFO skutečně naplňujeme a propojujeme středoevropské výtvarníky i umělecké instituce,“ říká Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc. „Obyvatelé města či jeho návštěvníci trienále současného středoevropského umění nepřehlédnou, protože překročí zdi muzea. Spojili jsme se s dalšími kulturními akcemi, institucemi, otevřeme pro veřejnost proluku určenou pro stavbu Středoevropského fóra a vstoupíme také do ulic,“ doplňuje Ondřej Zatloukal s tím, že na výstavním projektu se podílí Univerzita Palackého, Academia film Olomouc, Divadelní Flora Olomouc, Ekologické dny Olomouc, Street Art Festival, ale i VUT Brno a mnoho dalších institucí a kulturních aktivit.
Přímo v expozici muzea moderního umění vystavují tři desítky umělců, kteří přinášejí tři desítky pohledů na UNIVERSUM. „Universum chápeme jako celek, ve kterém vědomě žijeme a který záměrně organizujeme, abychom se v něm neztratili – ztělesňuje je právě muzeum. To, co nás zajímá, je způsob utváření a vyhodnocování lidské zkušenosti, její formulace v uměleckém díle a sdílení,“ vysvětluje hlavní kurátorka trienále Barbora Kundračíková. „Sledujeme přitom tři roviny – Muzeum umění, město Olomouc a střední Evropu. Všechny jsou pro nás stejně důležité. S jejich pomocí se snažíme vytvořit skutečné fórum. Je to tedy ohromný projekt, který by měl fungovat nejen celých šest měsíců otevřených expozic,“ doplňuje Kundračíková.
Každý z více než třiceti autorů také přináší svůj vlastní příběh. Například český výtvarník a spisovatel Pavel Büchler emigroval v roce 1981 do Anglie a nyní působí jako profesor na Manchester Metropolitan University – za svou tvorbu i pedagogickou činnost obdržel prestižní Northern Art Prize. Rakušanka Anna Witt prezentuje mimo jiné projekt, který připravila spolu se studenty vídeňské „die Angewandte“ – věnuje se veřejnému prostoru a reaguje na následky pandemie. Zajímavý životní i umělecký příběh přináší také jedna z hlavních osobností trienále – průkopník počítačového umění v Polsku Jan Pamuła, který měl to štěstí, že mohl i v době komunistické totality v osmdesátých letech pracovat v Paříži či New Yorku, aniž by – na rozdíl od československé praxe – musel emigrovat. „Každé trienále by měla zaštítit jedna významná osobnost působící v regionu střední Evropy. V tomto úvodním ročníku je to právě Jan Pamuła, jehož dílu věnujeme samostatný výstavní prostor, a navíc vydáme rozsáhlou autorovu monografii,“ říká kurátor Pamułovy výstavy Ladislav Daněk.
Edukační linka míří do zahraničí
Trienále upředlo i silnou vzdělávací síť. Kromě domácích aktivit expanduje v září v programu MULTIversum do spřátelených institucí, kterými jsou budapešťské Ludwig Múzeum, Východoslovenská galerie v Košicích, Kunstmuseum Lentos v Linci a Mezinárodní centrum kultury v Krakově. „Naši zahraniční kolegové přenesou svým vstupy olomoucké trienále do svých prostor a představí svým návštěvníkům dílčí témata hlavní expozice UNIVERSA, přičemž nabídnou vlastní interpretaci zvolené problematiky,“ říká koordinátorka zahraniční spolupráce Terezie Čermáková. Samotný program bude probíhat ve dvou rovinách, a to především během vybraných týdnů v jednotlivých partnerských muzeích se zaměřením na místní publikum, částečně ale také v on-line prostoru se snahou vytvořit interaktivní síť napříč institucemi.
Publikace
K výstavě vyjde více než stostránkový průvodce, který graficky ztvárnila Beata Rakowská, autorka vizuálu trienále. Jan Pamuła se dočká monografie, která v takovém rozsahu nevyšla ani v jeho rodném Polsku. Mimoto vychází v rámci trienále také první titul nové knižní edice Forum, práce Erharda Buseka a Emila Brixe „Revize střední Evropy. Proč o budoucnosti Evropy rozhodne středoevropský region“.
Návštěvníci najdou veškeré informace o programu i doprovodných akcích na novém webu www.trienalesefo.cz.
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30 - 18.00 |
Sobota | 14. 9. 2024
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241