Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Groteska Furianti připomene kauzu židovského hřbitova v Prostějově

AKTUALITA | 17. 10. 2018

Letošní již jedenáctý ročník Dnů židovské kultury se blíží ke svému konci. Ale i program posledních dvou dnů nabízí zajímavé akce. Děti se mohou těšit na loutkové divadlo, dospělí na scénické čtení či dokumentární filmy. Na milovníky historie pak ve Zdíkově paláci čeká výstava Masaryk a Svatá země.

Golem

Loutkovou pohádku na motivy starých židovských pověstí, zejména pak legendy o Golemovi představuje v Mozarteu už od pondělí Studio Damúza. Příběh se odehrává v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad se sjíždí nejvýznamnější alchymisté a umělci své doby. Proradný rádce se snaží co nejvíce si namastit kapsy, a tak lidé v podhradí zažívají krušné chvíle. Rabín Löwe, proto na pomoc povolá hrdinu z hlíny - Golema. Golemova síla je však tak velká, že i samotného císaře uchvátí touha se ho zmocnit a využít jako válečnou zbraň. Díky odvaze rabínovy dcery Ester však příběh, jak už tomu v pohádkách bývá, nakonec dobře skončí.

Furianti

Inscenované čtení v Divadle hudby z cyklu Made in Czechia Městského divadla Zlín s názvem Furianti je groteskní komedií ze současnosti. Hra Hynka Skotáka vychází z kauzy sledující snahu o rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově. Andrea a Petr mají na dvorku dědictví po dědovi. Jejich děda vydláždil po válce dvorek židovskými náhrobky. Dlouho zde ležely ladem bez povšimnutí, než o ně znenadání projevila zájem židovská obec. A furiantský Moravák Petr ucítí příležitost. Hra se smyšlenými postavami i dějem je volně inspirována skutečnými událostmi a zlínský soubor ji nastudoval v režii Alexandry Bolfové. Je aktuální satirou o lidské malosti, zejména je však hrou o mezilidském neporozumění.

Ná téma starého prostějovského židovského hřbitova se v DH konala zajímavá beseda - poslechnout si ji můžete zde:

Israel – 70 Years Later

Unikátní sociální dokumentární projekt, realizovaný studenty Katedry filmu a televize při Steeve Tisch School na univerzitě v Tel Avivu, se pokouší zachytit obraz Státu Izrael, jak jej sedmdesát let po jeho vzniku vnímají jeho obyvatelé. Celkem 8 samostatných snímků spojuje snaha postihnout rozdíl mezi idealistickými představami zakladatelů státu a aktuální realitou, nazíranou především z perspektivy nejmladší generace izraelské společnosti. V původním znění s českými titulky.

S Masarykem až do 28. října

I když festival končí už ve čtvrtek 18. října, tak jeho doprovodná výstava Masaryk a Svatá země, mapující cestu prvního československého prezidenta do Palestiny v roce 1927, bude pokračovat dál. Milovníci historie si tak u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky budou moct tuto výstavu v ojedinělých románsko-gotických prostorách, jindy již uzavřeného Zdíkova paláce, prohlédnout až do 28. října.

Foto: MUO/ Tereza Hrubá

Fotogalerie
Studio Damúza: Golem

Po-St | 15. 10. – 17.10. | 8.30 a 10.00 hodin | MOZARTEUM | VSTUPNÉ 80 Kč
Divadlo dětem: pro MŠ a nižší ročníky ZŠ

Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem
Studio Damúza: Golem

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies