Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

V neděli končí v Muzeu moderního umění dvě výstavy!

AKTUALITA | 29. 5. 2019

Už jen posledních pět dní si mohou návštěvníci Muzea moderního umění prohlédnout maďarské akční umění v podání skupiny Pécsi Mühely i obrazy olomouckého malíře a hornisty Miroslava Šnajdra. Obě výstavy už tuto neděli zavřou po třech měsících své brány. 

Výstava Místo činu: Pécsi Műhely nabízí návštěvníkům fotografickou dokumentaci akcí skupiny, které zahrnují jak osobní performance, tak i skupinové projekty a happeningy. Dobovou atmosféru pak dotáří objekty Karoly Halásze a také záznamy akcí, přepsané z dobových videokazet.

„Kromě Károly Halásze představujeme také díla Ference Ficzeka, Károly Kismányokyho, Sándora Pinczehelyiho a Kálmána Szijártó, tedy celou Péčskou dílnu, “ vyjmenovává jeden z autorů výstavy Ladislav Daněk.

Pécsi Műhely ve volnějším překladu Péčská dílna působila v Pécsi v letech 1969–1981. Název skupiny byl odvozen zčásti z názvu dílny, která ve městě pracovala v 19. století na rekonstrukci katedrály, zčásti pak název vyjadřoval obdiv k fenoménu Bauhausu, uměleckého učiliště, na kterém vyučovala anebo studovala řada maďarských avantgardních umělců.

Druhou výstavou, která v neděli uzavře své brány je Miroslav Šnajdr st. „Touto výstavou z cyklu Pohledy do sbírek, chceme ukázat průřez Šnajdrovou tvorbou a zároveň tak oslavit nedávné osmdesáté narozeniny tohoto významného olomouckého malíře,“ připomíná kurátor výstavy Ivo Binder.

Hornista Moravské filharmonie v Olomouci a také malíř a kreslíř Miroslav Šnajdr patří ke klíčovým osobnostem soudobé české malby a kresby. Jeho díla jsou dnes součástí všech významných sbírek, tedy i té Muzea umění, právě ji prezentuje právě končící výstava.

Víkendový vstup zdarma

Bonusem pro naše návštěvníky bude volný vstup do celého Muzea umění v sobotu i v neděli (1. a 2. června), čímž se muzeum připojí k oslavě Dnu dětí. Využijte tak volného vstupu a přijďte se rozloučit s oběma výstavami.

Fotogalerie
Miroslav Šnajdr st. | Pohledy do sbírek Muzea umění Olomouc
Miroslav Šnajdr st. | Pohledy do sbírek Muzea umění Olomouc
Miroslav Šnajdr st. | Pohledy do sbírek Muzea umění Olomouc
Místo činu: Pécsi Műhely
Místo činu: Pécsi Műhely
Místo činu: Pécsi Műhely
Místo činu: Pécsi Műhely
Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 10. 12. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies