Můžete si koupit

Domov a svět

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

V neděli uzavřou své brány Kino střední Evropa i Bosch+Bosch

AKTUALITA: 20 10 2022

Poslední příležitost seznámit se s maďarsko-jugoslávským konceptuálním uměním i tvorbou legendy polského umění Mirosława Bałky budou mít návštěvníci Muzea umění už tuto neděli (23 10 2022). Obě výstavy – Bosch+Bosch i Kino střední Evropy – totiž končí!

Mirosław Bałka: Medvídek v Otwocku

Poslední etapa Kina střední Evropy se věnuje polskému umělci Mirosławu Bałkovi a jeho projektu Medvídek v Otwocku. Medvídek, hračka nalezená v pozůstatcích otwockého dětského pokoje je připomínkou odlišné autorovy životní dimenze, ale také univerzality lidského života. Kdo z nás podobného medvídka neměl? Neprožíval s ním pocity strachu, odcizení i sdílené radosti? Kdo totéž nespojuje doteď s vlastním domovem? Pomyslným místem dosud naivního dětství, v němž za sebe nemáme zodpovědnost, ale nasloucháme druhým, akceptujeme jejich vidění světa, pojetí minulosti i dějů, z ní vyplývajících, z nichž a mezi nimiž hledáme základy vlastní historie? Bałkův největší talent nespočívá v evokaci silných emocí, v patosu přímo úměrném míře kolektivního potlačování vědomých skutečností, v němž si lze nakonec docela spokojeně lebedit. 

BOSCH+BOSCH

Skupina Bosch + Bosch vznikla před 50 lety v Subotici, v bývalé Jugoslávii, zcela mimo hlavní kulturní a umělecká centra. Program a činnost skupiny byly ovlivněny mezinárodním avantgardním hnutím a umělci jako byli Lajos Kassák či Sándor Barta. Většina členů skupiny byla maďarského původu (Attila Csernik, Katalin Ladik, László Kerekes, László Szalma, Bálint Szombathy), část, byla srbského původu (Slavko Matković, Ante Vukov). Během existence skupiny se její členové zabývali širokou škálou uměleckých aktivit, překračovali hranice umění, které se snažili rozšířit lingvisticky a koncepčně. Hned od začátku se obrátili zády k tradičnímu tvůrčímu výrazu, odvážně a rozhodně se připojili k současným paradigmatům mezinárodního umění. Veřejnými akčními i osobními konceptuálními aktivitami reagovali na dobovou existenciální situaci života v příhraniční zóně, na nedostatek institucionální podpory i infrastruktury, který jim znemožnil vykročit do mezinárodního prostoru. Přesto však činnost skupiny zanechala nejen v jugoslávsko-maďarském kontextu historicky i umělecky důležité stopy.

 

Obě výstavy nahradí už v 24. listopadu dva nové projekty. V prostoru Salonu a Kabinetu bude na návštěvníky Muzea umění čekat výstava Architektura v procesu, galerii pak Šikmý úhel.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies