Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Seberytí doprovodí výstavy grafiky ze sbírek MUO

AKTUALITA | 4. 2. 2020

Výstavní projekt Muzea umění Art & Print a Post.Print od úterý doprovodí výstava v Galerii Caesar Seberytí. Představí se na ní studentské práce, které vznikly v posledních letech v ateliéru grafiky Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Ondřeje Michálka.

„Tato výstava by se v rámci mladistvého optimismu mohla jmenovat např. Setkání starých dobrých časů s novými dobrými časy. Ale nejmenuje se tak, protože jsem se zalekl málo kontroverzního názvu, který by nejspíš přivodil i málo pozornosti. A protože o takové setkání i pozornost s ním spojenou mi jde, nazval jsem výstavu pro jistotu jinak,“ vysvětluje název Seberytí Ondřej Michálek.

„Hned však musím říct, že seberytí neznamená sebepoškozování. Je to jen metafora obtížného vstupování do média, které si vás později, alespoň některé, svými půvaby snadno ochočí, zatímco jiné odradí. Kdysi jsem takto nazval výstavu studentských linorytů na téma autoportrét, a dnes se ke stejnému názvu vracím s nabídkou poněkud širší interpretace a významu tohoto názvu. Dnes už nejde jen o zachycení výrazu tváře, grimasy nebo anekdoty, které ve vodní hladině najde svůj zrcadlový obraz, nýbrž o pohled pod povrch. Zatímco rytí je společným jmenovatelem či technologickým atributem mnoha grafických technik, předpona sebe charakterizuje kromě jiného prvotní východisko i poukaz k principu jakékoli umělecké tvorby.“ dodává.

Více se o samotné výstavě i mladých autorech dozvíte v úterý v 18 hodin na slavnostním zahájení přímo v Galerii Caesar. 

Fotogalerie
Veronika Psotková
Jiří Dosoudil
Anna Dorůžková
Lucie Pokorná
Kateřina Tmějová
Marta Válečková
Lubomír Sedláček
Gabriela Šupíková
Andrea Čepová

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 7. 12. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies