Můžete si koupit

Flashback: Hermit 1992-1999

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstavu Flashback: Hermit uzavře konference NOT FOR SALE / SOLD OUT

Diskutující: Gertrude Moser-Wagner (Vídeň), Michal Murin (Bratislava), Anna Olszewska (Kraków), Petr Bergmann (Broumov, Praha), Zsolt Petrányi (Budapešť), Tomáš Ruller (Brno), Vít Havránek (Praha), Martin Zet (Libušín), Ivan Mečl (Kyjov), Michael Delia (USA / Praha), Barbora Klímová (Brno), Alexander Roberto Moust (Amsterdam).

Online: Marina Gržinić (Vídeň), Miklós Peternák (Budapešť), Jovita Pristovšek (Ljubljana), Dušan Barok (Oslo), David Miller (Kanada)

AKTUALITA: 04 09 2023

Muzeum umění Olomouc vás zve na diskusní setkání o nedávných dějinách a kulturní diverzitě ve střední Evropě - NOT FOR SALE / SOLD OUT (Není na prodej / Vyprodáno), které se uskuteční 16. září od 10:30 v prostorách Muzea moderního umění na Denisově ulici v Olomouci.

Tématem diskuzního setkání jsou stávající umělecké a kurátorské průzkumy a archivy umění devadesátých let ve střední a východní Evropě. Rámcově jde o výzkum různých iniciativ a uměleckých sítí, které často vznikaly na periferii a fungovaly mimo souvislosti oficiálních institucí a galerií. Mezinárodní setkání historiků umění a umělců hledá způsoby, jak sdílet a vyměňovat si informace o dnes mnohdy pozapomenutých aktivitách, modelech, sítích a strategiích. Obecněji se týká otázek, jak pokračovat ve výměně názorů na význam umění v postsocialistických společnostech a na to, jak umění reagovalo na politickou a ekonomickou transformaci v letech 1989 a 2000 v Polsku, Česko-Slovensku, Maďarsku, Rakousku, nebo Slovinsku. Archiv Nadace Hermit a Centra pro metamedia Plasy ve sbírce Muzea umění Olomouc slouží jako možná inspirace a případová studie pro hledání obrysů a propojení uvnitř geografické, společensko-politické a kulturní mapy tohoto teritoria.

"Když se rozpadají vzorce, vznikají nové světy."
(Tuli Kupferberg, The Fugs)

Estetické, politické, generační, nebo ekonomické strategie podobných iniciativ měly různou podobu a strukturu, ale spojovala je myšlenka propojenosti současného umění s etosem občanství a s voláním po svobodě a autonomii. Mnohé z nich čerpaly z disentních, marginálních a poloficiálních společenstev 70. a 80.let na východě a západě. V devadesátých letech nabízely alternativu k převládajícímu modelu současného umění jako zboží, zábavě a společenské reprezentaci. Iniciativy většinou přesahovaly definice tehdejších uměleckých oborů, geopolitických i generačních komunit (konstruktů jako československá, polská a maďarská umělecká scéna nebo komunita výtvarného umění, současné hudby a umění performance). Jejich většinou nadnárodní, hybridní a dočasný tvar mohl být příčinou, že takové příběhy poutají pozornost odborníků jen okrajově a mnohé dodnes čekají na své zařazení do širších kulturních souvislostí.

Setkání připravili kurátoři výstavy Flashback: Hermit 1992-1999 Jakub Frank a Miloš Vojtěchovský a podpořilo jej Muzeum umění Olomouc.

Více na stránkách CEAD (Centra European Art Database).


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 29. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies