AKTUALITA: 04 09 2023
Muzeum umění Olomouc vás zve na diskusní setkání o nedávných dějinách a kulturní diverzitě ve střední Evropě - NOT FOR SALE / SOLD OUT (Není na prodej / Vyprodáno), které se uskuteční 16. září od 10:30 v prostorách Muzea moderního umění na Denisově ulici v Olomouci.
Tématem diskuzního setkání jsou stávající umělecké a kurátorské průzkumy a archivy umění devadesátých let ve střední a východní Evropě. Rámcově jde o výzkum různých iniciativ a uměleckých sítí, které často vznikaly na periferii a fungovaly mimo souvislosti oficiálních institucí a galerií. Mezinárodní setkání historiků umění a umělců hledá způsoby, jak sdílet a vyměňovat si informace o dnes mnohdy pozapomenutých aktivitách, modelech, sítích a strategiích. Obecněji se týká otázek, jak pokračovat ve výměně názorů na význam umění v postsocialistických společnostech a na to, jak umění reagovalo na politickou a ekonomickou transformaci v letech 1989 a 2000 v Polsku, Česko-Slovensku, Maďarsku, Rakousku, nebo Slovinsku. Archiv Nadace Hermit a Centra pro metamedia Plasy ve sbírce Muzea umění Olomouc slouží jako možná inspirace a případová studie pro hledání obrysů a propojení uvnitř geografické, společensko-politické a kulturní mapy tohoto teritoria.
Estetické, politické, generační, nebo ekonomické strategie podobných iniciativ měly různou podobu a strukturu, ale spojovala je myšlenka propojenosti současného umění s etosem občanství a s voláním po svobodě a autonomii. Mnohé z nich čerpaly z disentních, marginálních a poloficiálních společenstev 70. a 80.let na východě a západě. V devadesátých letech nabízely alternativu k převládajícímu modelu současného umění jako zboží, zábavě a společenské reprezentaci. Iniciativy většinou přesahovaly definice tehdejších uměleckých oborů, geopolitických i generačních komunit (konstruktů jako československá, polská a maďarská umělecká scéna nebo komunita výtvarného umění, současné hudby a umění performance). Jejich většinou nadnárodní, hybridní a dočasný tvar mohl být příčinou, že takové příběhy poutají pozornost odborníků jen okrajově a mnohé dodnes čekají na své zařazení do širších kulturních souvislostí.
Setkání připravili kurátoři výstavy Flashback: Hermit 1992-1999 Jakub Frank a Miloš Vojtěchovský a podpořilo jej Muzeum umění Olomouc.
Více na stránkách CEAD (Centra European Art Database).
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30 - 18.00 |
Sobota | 14. 9. 2024
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241