Domov a svět: Kino střední Evropa

ČT 02 06 2022
18:30 MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ (VSTUP VOLNÝ)
Vernisáž

Výstavu Domov a svět doprovodí od 2. června speciální projekt věnovaný středoevropskému autorskému filmu a videoartu – Kino střední Evropa. Návštěvníkům Muzea umění postupně nabídne práce ukrajinského vizuálního umělce Mykoly Ridnyie, legend polského umění Mirosława Bałky a Wilhelma Sasnala či české umělkyně Habimy Fuchs, právě na vzniku jejího snímku se aktivně podílí i MUO.

"Speciální program Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) propojuje stávající stálou expozici věnovanou v tuto chvíli již uplynulému “století relativity” a století nové, čerstvé, shodně překotné - století dvacáté první. Propojuje také obě prizmata, kterými se instituce dlouhodobě profiluje - muzeum a fórum. V několika uzavřených edicích nabídne pohled na regionálně specifická témata, která mají nicméně ambici či potenciál jeho zkušenost zevšeobecnit. Využije přitom především tvůrčích možností autorského filmu a videa," říká autorka projektu i výstavy, kterou doplňuje Barbora Kundračíková.

První sekce, která začína 2. června, nese název Umění ve stavu ohrožení | Ukrajinský experimentální film a videoart a nabídne vám od 2. června díla ukrajinských tvůrců, jako Mykola Ridnyi.

Jak reagovat na ruskou invazi na Ukrajinu, jedná-li se o dlouhodobou agresi? Co vůbec může říct umění, když řve dělostřelectvo? Tuto otázku jsem si kladl jako umělec a kurátor programu Film of Emergency, představujícího současný ukrajinský experimentální film a videoart, který vznikl původně pro Národní galerii v Sofii a v úpravách jej teď uvádí také olomoucké Muzeum umění. Kultura je také bojiště, jenomže takové, které operuje nejen politickou výpovědí, ale i kritickou reflexí. V tomto smyslu je pohyblivý obraz možná nejvhodnějším médiem, schopným pojmout i tenhle skutečně bouřlivý kontext - zatímco některé sochy a obrazy uvízly v úkrytech, časosběrná díla mohou překračovat jakékoli hranice. Ukrajinská společnost je v neklidu a ohrožení přinejmenším posledních osm let, protože Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a rozpoutalo hybridní válku v oblasti Donbasu. Program představuje výběr videoděl a filmových esejů ukrajinských umělců a filmařů, které vznikly v tomto období. Filmy se zamýšlejí nad řadou témat, reflektují dopad propagandy a válečné destrukce, existence v traumatizujícím prostředí, humanitární a ekologickou katastrofu. Zatímco některé zobrazují probíhající události, jiné přehodnocují historická vyprávění a nastiňují dystopické perspektivy. Bylo by možné katastrofě zabránit, kdybychom byli citlivější k uměleckým záměrům?“

Mykola Ridnyi
ukrajinský vizuální umělec


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 17.00

Čtvrtek | 7. 7. 2022

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

12 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies