Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz
1918 | Zrod moderního Středoevropana | 2018
Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí 1908-1928
Podpis memoranda k mimořádnému výstavnímu projektu mezi galeriemi zemí V4
TISKOVÁ ZPRÁVA | 24. 4. 2017
Jedinečný projekt mapující moderní výtvarnou kulturu v zemích, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska, chystá Muzeum umění Olomouc společně s dalšími institucemi ze zemí Visegradské čtyřky. Půjde o první syntetizující pohled, jenž protne kulturu a umění ve středoevropském regionu.
Projekt vyvrcholí v Olomouci v září 2018 otevřením výstavy Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí 1908–1928, která v následujících letech navštíví i další evropské země. Tato výstava je součástí Evropského roku kulturního dědictví 2018. Významnou a výraznou podporovatelkou tohoto projektu je europoslankyně Michaela Šojdrová, místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu.
„Bude to poprvé, kdy se ve středoevropském prostoru vedle sebe objeví díla z toho období ze všech čtyř zemí. Bude to skutečná konfrontace v tom dobrém slova smyslu,“ zdůraznil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.
Od expresionismu po avantgardu
Kurátor z každé zúčastněné galerie doporučí za svou zemi zhruba dvě stovky děl k vystavení. V expozici se jich však ocitne zhruba čtvrtina, protože budou podrobeny diskusi celého týmu. Navíc se v „předkole“ objeví i díla z Rakouska a Německa. Kromě obrazů a soch budou vystaveny také fotografie, kresby či grafiky a obálky knih a časopisů.
„Je to vynikající projekt, který se mi líbil hned od chvíle, kdy jsem jej poprvé četla. Za Slovensko tam asi nejvíce patří Košická avantgarda,“ řekla Zsófia Kiss-Szemán hlavní kurátorka z Galerie města Bratislavy. Sama se těší především na polské umění, které důkladně nezná.
Jednotlivé národní kurátory bude „dirigovat“ historik umění Karel Srp mladší, někdejší ředitel Galerie hlavního města Prahy.
Výstava zahrne díla od expresionismu z prvních let 20. století přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu dvacátých let. K výstavě vznikne prestižní publikace ve čtyřech jazykových mutacích, jež připraví vydavatelství Arbor vitae.
Umění napříč střední Evropou
Cílem této rozsáhlé mezinárodní výstavy bude představení vzájemné spolupráce jednotlivých umělců a uměleckých skupin, kteří v oblasti bývalého Rakouska-Uherska a nově vzniklé Evropy působili, osobně se znali a navzájem ovlivňovali. Tyto dlouhodobě se rozvíjející kontakty, podněty a inspirace následně podnítily vznik nových uměleckých forem.
Pro širokou veřejnost pak bude mnohem jednodušší pochopit vztahy a souvislosti vzniku uměleckých děl od takových tvůrců, jako byli například Wassily Kandinsky, Emil Filla, Josef Čapek, František Kupka, Oscar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lajos Kassák, Władysław Strzeminski, Katarzyna Kobro a mnozí další.
Memorandum o vzájemné spolupráci na tomto mezinárodním výstavním projektu podepsali v Olomouci 24. 4. 2017 Jacek Purchla (Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków), Ivan Jančár (Galéria mesta Bratislavy), Csornay Boldizsár (Janus Pannonius Múzeum Pécs), Michaela Šojdrová (poslankyně Evropského parlamentu), Martin Souček (Nakladatelství Arbor vitae) a Michal Soukup (Muzeum umění Olomouc).
Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí 1908—1928
Mezinárodní výstavní projekt k oslavám 100. výročí vzniku samostatného Československa a Evropského roku kulturního dědictví 2018
hlavní pořadatel: Muzeum umění Olomouc
spolupořadatelé: Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków | Galéria mesta Bratislavy | Janus Pannonius Múzeum Pécs
záštita: ministři kultury V4
výstava (250 až 300 exponátů):
Muzeum umění Olomouc (září 2018 – leden 2019)
Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków (březen – květen 2019)
Galéria mesta Bratislavy (červen – listopad 2019)
Další výstavní prostory a termíny jsou v jednání.
autor koncepce: Karel Srp (Česká republika)
spolupráce: Lenka Bydžovská (Česká republika), Zsófia Kiss-Szemán (Slovensko), Monika Rydiger (Polsko), Piotr Ripson (Polsko), Éva Forgács (Maďarsko), György Várkonyi (Maďarsko), Steffen Eigl (Německo)
doprovodná publikace: vydavatelství Arbor Vitae (čtyři jazykové mutace: Česká, Anglická, Polská, Maďarská, cca 400 stránek, 600 ilustrací)
celkové náklady: 20 milionů korun
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30 - 18.00 |
Neděle | 8. 12. 2024
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241