Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz
Režisér Theodor Mojžíš v Arcidiecézním muzeu představí dokument o sochaři Ivanu Theimerovi
Tisková zpráva | 25. 11. 2014
Tisíce kilometrů po České republice, Francii, Itálii a Německu, desítky rozhovorů s historiky umění a pamětníky, stovky hodin ve studiu. To vše absolvovali filmaři vedení režisérem, scénáristou a producentem Theodorem Mojžíšem, aby mohli v dokumentu nazvaném Cesta světla divákům povyprávět příběh života a tvorby světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera. Výsledek bezmála dvouletého úsilí představí poprvé veřejnosti ve středu 26. listopadu v Arcidiecézním muzeu Olomouc, kde nyní probíhá výstava Theimerových soch.
Hodinový dokumentární film, který vznikl v koprodukci studia Video Theo a České televize, připomíná Theimerovy spletité a dramatické životní peripetie. Vrací se do rodné Olomouce, ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, prvním veřejným realizacím nebo atmosféře 60. let. Věnuje se ale zejména osudům po roce 1968, kdy emigroval do Francie. „Po nelehkých začátcích se přes skupinové výstavy propracoval v roce 1982 k samostatné expozici na slavném Bienále v Benátkách. Následovala řada veřejných zakázek, například v Paříži obelisky pro prezidentský Elysejský palác, reliéf pro fasádu Národního archivu nebo Památník Deklarace lidských a občanských práv na Martových polích, pro německý Kassel vytvořil sochu Herkula,“ shrnula kurátorka výstavy v Arcidiecézním muzeu Gina Renotière, podle níž je letos sedmdesátiletý sochař považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských sochařů.
Všechny jmenované Theimerovy veřejné realizace a řadu dalších nový film dokumentuje. „Od srpna 2013 do září 2014 jsme točili na více než třiceti místech ve Francii, Itálii, Německu a v České republice,“ řekl Mojžíš s tím, že samotnému natáčení předcházela půlroční příprava a po práci „na place“ se filmaři na dalších šest měsíců přestěhovali do střižny.
A co režiséra, autora mj. dokumentů o architektech Janu Kotěrovi, Josefu Hoffmannovi, filosofu Janu Patočkovi nebo plastickém chirurgovi Bohdanu Pomahačovi, inspirovalo k natáčení filmu o Ivanu Theimerovi? „Rád poznávám lidi, kteří za sebou ve svém životě zanechávají výraznou stopu. A zároveň se v České televizi snažím o prosazení ´moravských´ témat. Často to jsou příběhy lidí, kteří přesáhli nejen hranice regionu, ale i rodné země. A Ivan Theimer inspiruje nejen dílem, on je zajímavou a do jisté míry neopakovatelnou osobností,“ vysvětlil Mojžíš, který odbornou stránku dokumentu řešil především s bývalým ředitelem Muzea umění Olomouc a Theimerovým přítelem Pavlem Zatloukalem. „Významnou úlohu pak sehrála manželka Ivana Theimera Olga Spanio a jeho přítel Édouard Rosenblatt,“ doplnil.
Slavnostní předpremiéra dokumentárního filmu, jehož realizaci významně podpořilo Muzeum umění Olomouc a Město Olomouc, se uskuteční ve středu 26. listopadu v 19 hodin v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea Olomouc za účasti Ivana Theimera. V muzeu přitom současně probíhá reprezentativní výstava jeho soch, které jsou od 25. září instalovány mezi díly starých mistrů ve stálé expozici. Dosud si expozici prohlédlo více než čtyři tisíce lidí.
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30 - 18.00 |
Neděle | 8. 12. 2024
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241