Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz
Victor Vasarely | Nová akvizice II
11. 6. – 20. 9. 2015
Muzeum moderního umění | Galerie
AUTORKA KONCEPCE VÝSTAVY, KURÁTORKA | Gina Renotière
GRAFICKÝ DESIGN | Beata Rakowská, Ladislav Vaca
VIDEODOKUMENTACE | Kamil Zajíček
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ | Marek Novák
INSTALACE | Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář
PROPAGACE | Petr Bielesz
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY | Michaela Johnová – Čapková, David Hrbek
Jedinou státní institucí v České republice, která bude vlastnit početný soubor prací průkopníka op-artu Victora Vasarelyho, se může stát Muzeum umění Olomouc. Již na konci loňského roku muzeum získalo rozměrnou tapiserii a obraz a nyní má díky dobrým kontaktům s Vasarelyho vnukem Pierrem Vasarelym jedinečnou příležitost obohatit sbírky o soubor 33 grafických listů. Zástupci muzea doufají, že část finančních prostředků by mohla vynést sbírka, kterou vyhlašuje Spolek přátel Muzea umění Olomouc. Kompletní soubor si veřejnost může prohlédnout od 11. června do 20. září.
Muzeum umění Olomouc uspořádalo na přelomu let 2007 a 2008 reprezentativní přehlídku tvorby Victora Vasarelyho ze sbírek Janus Pannonius Múzea v autorově rodné Pécsi. Od té doby muzeum usilovalo o získání Vasarelyho díla. Akvizici se nakonec podařilo uskutečnit až po sedmi letech. Na sklonku loňského roku tak mohli v Olomouci rozbalit pomyslný vánoční dárek – Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapisérii Harmas z roku 1966.
Získanými díly se muzeum od ledna do května pochlubilo na výstavě. Dva nové sbírkové předměty přitom doplnil soubor 15 serigrafií, které do Olomouce zapůjčila Fondation Vasarely v Aix-en-Provence ve Francii. „Lednovou vernisáž osobně navštívil Pierre Vasarely. Se spoluprací, s výstavou samotnou a se speciální instalací děl byl neobyčejně spokojený. A o několik týdnů jsme od něj obdrželi překvapivou zprávu. Naše fondy bychom mohli rozšířit nejen o patnáct již vystavených serigrafií, ale také o dalších osmnáct grafik,“ neskrývala nadšení kurátorka Gina Renotière. Muzeum umění Olomouc by se tak podle ní mohlo stát jedinou státní institucí u nás, která bude vlastnit tak početný a průřezový soubor Vasarelyho děl z let 1937 - 1986.
Ředitel muzea Michal Soukup věří, že se akvizici podaří uskutečnit. „Stejně jako v případě loňského nákupu bude pro úspěch našeho snažení rozhodující podpora ze strany Ministerstva kultury a Olomouckého kraje. Zástupci státu i regionální samosprávy totiž pochopili, že díky Vasarelyho dílům se naše sbírky jako celek posouvají na vyšší úroveň,“ zdůraznil Soukup.
Ministerstvo kultury již nákup schválilo a zbývající část potřebných finančních prostředků ale muzeum zatím nemá zajištěnou. Poprvé ve své historii se proto rozhodlo požádat o pomoc veřejnost. „V první řadě jsme se obrátili na Spolek přátel našeho muzea, u jehož členů jsme předpokládali zájem o naše aktvity. A Spolek nejen že přispěl částkou deset tisíc korun, ale jeho vedení náš záměr podpořilo také vyhlášením veřejné sbírky,“ ocenil Soukup.
Předseda Spolu přátel Roman Gronský doufá, že se mezi návštěvníky muzea novodobí mecenáši najdou. „Muzeum umění patří k nejvýznamnějším institucím svého durhu v České republice. Jsme pyšní na to, že v Olomouci sídlí kulturní stánek, který nabízí exkluzivní výstavy starého i moderního umění a bohatý doprovodný kulturní a výchovný program. Nezanedbatelná část programu je navíc zdarma. A já věřím, že se mezi návštěvníky najdou tací, kteří zdravý patriotismus a sounáležitost vyjádří alespoň drobným příspěvkem,“ řekl Gronský.
Díla, o jejichž získání Muzeum umění usiluje, podle Renotière významně reprezentují tvorbu Victora Vasarelyho. „Ilustrují autorův záměr zdokonalit techniku tisku a povýšit sítotiskové reprodukce na médium umělecké a estetické hodnoty. Kompoziční prvky skládal do milionů různých variací. Pomocí základních geometrických tvarů – kruhu, čtverce, elipsy či kosodélníku a díky neomezené barevné škále vytvořil a teoreticky podložil vznik díla, v němž se racionální pojí s iluzivním,“ charakterizovala historička umění grafickou tvorbu Vasarelyho.
Výstava, k níž muzeum vydává drobný katalog, bude zahájena 11. června a stejně jako veřejná sbírka potrvá do 20. září.
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30 - 18.00 |
Neděle | 8. 12. 2024
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241