Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Regenerace | Současná fotografie ze sbírek Muzea umění Olomouc

7. 3. – 3. 4. 2012
Arcidiecézní muzeum Olomouc | Café Amadeus

Výstava Regenerace je součástí většího výstavního projektu, který pod názvem Civilizované iluze představuje výběr z fotografické kolekce Muzea umění Olomouc, a to v časovém průřezu od poloviny devatenáctého století až po začátek století jedenadvacátého. Výstava Regenerace je výběrová a ve své koncepci spojuje několik zájmových i odborných hledisek. 

Především se jedná o ukázku zatím nejaktuálnějších výsledků akviziční činnosti, které se podařilo realizovat v průběhu let 2010 a 2011, s přesahem až do začátku roku 2012, a to formou mimořádných darů. Strategie dobrovolného dárcovství vznikla na základě téměř tříleté spolupráce Muzea umění Olomouc a opavského Institutu tvůrčí fotografie. V uplynulých letech se v alternativních výstavních prostorách muzea, v galerii Café Amadeus v areálu Arcidiecézního muzea, uskutečnilo téměř dvacet výstav začínajících i renomovaných absolventů i studentů institutu. V těsné spolupráci s pedagogy opavské vysoké školy, Jindřichem Štreitem a Vladimírem Birgusem, se pak podařilo vytvořit malou, ale reprezentativní kolekci současné tvorby nejmladší fotografické generace. 

V galerii Café Amadeus se diváci v minulosti již setkali s mnoha mladými českými, slovenskými i polskými fotografy. Profil sbírky bezprostředně a přímo z výstav obohatila poetická díla Jitky Horázné, dokumenty Svatopluka Klesnila a Leny Jakubčákové, přírodní motivy Davida Mužíka nebo gendrová témata Michaely Spurné a Jitky Teubalové. Nezávisle na výstavách putovaly do sbírky i fotografie dalších úspěšných absolventů opavského institutu. K nejzajímavějším patří manipulované fotomontáže snímků historických událostí od Pavla Marii Smejkala, emotivní dokumenty Vojtěcha Slámy, sociální studie Jaroslava Kociana nebo koncepty Davida Maixnera. Kolekci současné fotografie koncem roku 2011 a začátkem roku 2012 ještě rozšířily snímky Marka Malůška, Milana Kryštůfka, Lenky Bláhové, Šimona Pikouse a Jany Hunterové.

Výstava Regenerace je osvěžující ukázkou možnosti obrození tradiční sbírky, která sběratelsky neustrnula v minulém století, ale naopak je otevřená aktuálním trendům současné fotografie.

Fotogalerie
Lenka Bláhová
Lena Jakubčáková
Marek Malůšek
David Mužík
Šimon Pikous
Vojtěch Sláma
Pavel Maria Smejkal
Michaela Spurná

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 20. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies