Michna z Otradovic, Adam Václav

Adam Michna z Otradovic (kolem 1600 Jindřichův Hradec ─ 1676 tamtéž)

Sacra et Litaniae à 5. 6. 7. & 8. Vocum com Instrumentalis, Praha 1654

tisk, kožená vazba, 294 × 187 mm, získáno ve druhé polovině 17. století, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž, A 4202

Adama Michnu z Otradovic můžeme právem nazvat jednou z nejvýraznějších osobností českého hudebního baroka. Sacra et Litaniae je jeho největší kompletně dochovanou sbírkou latinských chrámových skladeb, která byla poprvé vydána roku 1654 v jezuitské tiskárně v Praze. Michna daroval sbírku svému příteli Mikuláši Reiterovi z Hornberka, který od roku 1644 spravoval statky olomouckého arcibiskupa arcivévody Leopolda Viléma. Díky těmto stykům se téměř kompletní exemplář dochoval v kroměřížském hudebním archivu dodnes.

Sbírka Sacra et Litaniae obsahuje pět mší, Requiem, Te Deum a dvě litanie. Poměrně velké nároky jsou vznášeny na technickou vybavenost hráčů a také na obsazení, které se v jednotlivých skladbách mění. Ve vokální složce je uplatněna benátská dvojsborovost, v některých skladbách mohou zaujmout instrumentální vstupy uvádějící nebo rozčleňující toto primárně vokální dílo. Promítá se zde také Michnův obdiv k homofonii a k melodičnosti písní. Východiskem je tedy práce s kratším motivem a jeho přenášení do různých poloh. Potřebné dramatičnosti a naléhavosti je dosahováno využitím neobvyklých harmonických spojů a chromatických postupů.

Kateřina Fajtlová

 

Fotogalerie
Sacra et Litaniae à 5. 6. 7. & 8. Vocum cum Instrumentis, 1654


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 4. 3. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies