Luciani, Sebastiano, zv. Sebastiano del Piombo

Sebastiano Luciani, zv. Sebastiano del Piombo (asi 1485 Benátky – 1547 Řím)

Sedící prorok s andělem, 1516

kresba olůvkem, černou křídou, běloba na šedomodrém papíře; 369×252 mm.
V levém dolním rohu vytlačena sběratelská značka, pod ní přípis perem: „Fra´. Bastiano del Piombo“, získáno 1673, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž, KE 4550

Zřejmě nejznámější kresba kroměřížské sbírky představuje přípravnou studii k postavě proroka v pravém cviklu nad lunetou v kapli Borgherini římského kostela San Pietro in Montorio. Její výzdobu objednal v roce 1516 Piero Francesco Borgherini. Ústřední obraz zachycuje Bičování Krista, nad lunetou s výjevem Proměnění Páně scénu doplňují dva proroci umístění ve cviklech. 

Autor kresby, italský malíř Sebastiano Luciani, zv. Sebastiano del Piombo, se učil v dílně Giovanniho Belliniho v Benátkách, kde se seznámil i s tvorbou Giorgionovou. V roce 1511 odešel do Říma. Od roku 1531 pracoval jako správce pečetí při dvoře papežově, odtud získal přízvisko del Piombo. Benátská citlivost a inspirace dílem Raffaelovým a Michelangelovým u Piomba vyzrály do osobité formy manýrismu. Na kresbě Sedícího proroka s andělem můžeme sledovat stopy vlivu obou výše zmíněných umělců. Figura částečně vychází z Michelangelova Proroka Joela z klenby Sixtinské kaple. Z tvorby Raffaelovy na něj zapůsobily fresky kaple Chigi v římském kostele Santa Maria della Pace, zejména postava Sibyly po levé straně oblouku kaple. Stopy Raffaelova vlivu jsou patrné i v elegantním postoji anděla, který má pravou nohu předsunutou před levou, čímž se postava zužuje směrem k patě (srovnej Raffaelovu Svatou Kateřinu, Londýn, National Gallery).

Martina Miláčková

Fotogalerie
Sedící prorok s andělem, 1516


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 11. 11. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies