Zemánková, Anna

Anna Zemánková (1908 Olomouc – 1986 Mníšek pod Brdy)

bez názvu, nedat. (pol. 60. let 20. století)

pero, pastel, papír; 625×820 mm, získáno 2009, Muzeum umění Olomouc, inv. č. K 15491

Anna Zemánková patří k nejznámějším a nejuznávanějším představitelům českého art brut. Význam její tvorby však již dávno překročil místní hranice, její práce jsou vystavovány na celosvětových přehlídkách imaginativní tvorby, naposledy na benátském bienále 2013 a jsou součástí sbírek asi dvou desítek prestižních galerií a muzeí po celém světě. Menší kolekci vlastní i Muzeum umění Olomouc, které také svůj každoročně pořádaný filmový Art brut film Olomouc věnuje rovněž Anně Zemánkové, olomoucké rodačce.

Autorka v období od počátku šedesátých let 20. století do své smrti v roce 1986 zachycovala ve svých pozoruhodných kresbách vlastní svět, který svou živou pulzací vyvěrající z archetypálních zdrojů přitahuje  svou šíří, proměnlivostí i různorodostí využívání výtvarných technik, v nichž často kombinuje kresbu pastely, pastelkami, temperou, propisovací tužkou, využívá rovněž perforování a techniky brikoláže.

Vyobrazená kresba Anny Zemánkové pochází z poloviny 60. let 20. století je obrazem vnitřního vesmíru autorky, který otevírala v tajemném polosnovém soustředění nad ránem, kdy většinou vznikaly hlavní objemy kresby, posléze během dne doplňované výtvarnými detaily. V dynamice zobrazovaných forem i měkkých liniích tajnosnubně vládne Eros, jednotu tvoří prolínání rostlinných i živočišných prvků, i v okamžiku výtvarné vize je možno vnímat ztajený pohyb,  –  klíčky, listy, květy, plody, animální detaily – vnitřní příroda zde žije svůj vlastní život. Živé jsou i vynalézavé dekorativní detaily, které nejsou u Zemánkové nikdy samoúčelné, připomínají často mikroskopické struktury, buněčné útvary. V jejím rozsáhlém díle také nenajdeme dvě stejné práce. V tomto období používá převážně pastel, doplněný občas propiskou.

Anežka Šimková

Fotogalerie
bez názvu, nedat. (pol. 60. let 20. století)


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 30. 5. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies