Zuccari, Taddeo (Zuccaro)

Taddeo Zuccari (Zuccaro) (1529 Sant´Angelo in Vado – 1566 Řím)

Evangelista Lukáš, kolem 1555

lavírovaná kresba perem v tmavohnědém tónu, doplňovaná bělobou a černou křídou na modře zbarveném papíře, vodoznak; 364×257 mm, dole uprostřed vytlačena sběratelská značka. Verso: dvě skici spících mužských aktů ve schoulené poloze; kresba černou křídou, získáno 1673, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž, KE 4504

Zuccariho kresba představuje předběžnou studii pro fresku v pendantivu kaple sv. Matouše římského kostela Santa Maria della Consolazione. Verso listu zachycuje dvě skici mužských aktů ve schoulené poloze, které Milan Togner považuje za studii pro skupinu spících apoštolů v kompozici fresky s námětem Krista na Olivetské hoře, určenou opět pro výzdobu kaple sv. Matouše. Ve spodní části kresby uprostřed je dodatečně černou barvou vytlačena osmihrotá hvězda. Hvězdami si značil získané kresby významný sběratel, hudebník a malíř Nicolas Lanier. Svými nákupy uměleckých předmětů obohacoval rozsáhlé sbírky anglického krále Karla I. a hraběte Thomase Howarda z Arundelu. Právě z jeho sbírky se přes kabinet kolínských obchodníků, bratří Franze a Bernarda von Imstenraed, dostalo několik kreseb do sbírky olomouckých biskupů. Lanierovou sběratelskou značkou, tentokráte pětihrotou hvězdou, je opatřena i kroměřížská kresba Sebastiana del Piombo.

Taddeo Zuccari se učil kreslit u svého otce Ottaviana, ve čtrnácti letech odešel do Říma, kde pracoval v několika dílnách a studoval zejména tvorbu Raffaelovu. Známým se stal nejprve díky svým malbám na fasády, nedochovala se žádná z nich, k některým však známe kresebné studie.

Martina Miláčková

Fotogalerie
Evangelista Lukáš, kolem 1555
Evangelista Lukáš, kolem 1555


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 3. 11. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies