Franta, Roman

Roman Franta (* 3. srpna 1962)

9.S.II, 1998

akryl, plátno, , 130 x 180 cm, získáno 2007, Muzeum umění Olomouc, inv. č. O 2537

Roman Franta je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (prof. Bedřich Dlouhý, prof. Aleš Veselý) a San Francisco Art Institute (prof. Jeremy Morgan, prof. Julius Hatovsky, prof. Kim Anno). Na AVU působí od roku 1997, nejprve jako odborný asistent, nyní docent (Ateliér malířství III/ Škola Michaela Rittsteina). 

Frantova tvorba je na první pohled zobrazivá – takovým způsobem se prezentuje také ve stálé expozici Muzea moderního umění Století relativity II. Plátno 9. S. II (1998) zachycuje shluk dokonale stejných a iluzivně přesvědčivých slunéček sedmitečných v nadživotní velikosti a živé barevnosti. Jedná se o jednu z  typických prací druhé poloviny devadesátých let, jimiž se Roman Franta také prezentoval na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 1997. Tématem je obraz jako takový – tělo brouka je využíváno jako strukturní prvek, vzniklý rastr není chladný nebo odtažitý, naopak často tíhne k expresi, evokuje pohyb a vytváří dojem iluze. Výsledné plátno může být chápáno ve smyslu abstrakce i ryzího designu, zároveň lze ale vždy rozeznat původní figurální prvky, z nichž je ornament složen.

V pozdějším období Roman Franta využíval kumulací hmyzích těl také k vytváření portrétů svých přátel nebo známých osobností. Výsledný dojem je typicky velice silný, do určité míry se snad podobá tomu, který vyvolávají například Arcimboldovy (1527 – 1593) slavné portréty císaře Rudolfa, sestavené z různých druhů rostlin či ovoce.

Půvab výtvarného projevu Romana Franty spočívá mimo jiné v tom, že jeho díla mohou zaujmout jak diváka poučeného, tak laika – jejich prostřednictvím se lze přiblížit dějinám umění a otázkám, které si od nepaměti kladou, shluky brouků ale mohou představovat také symbolický obraz globalizovaného světa, nebo být výrazem živočišnosti, hravosti či prosté posedlosti tvořením.

Barbora Kundračíková

Fotogalerie
Roman Franta
9.S.II, 1998


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 4. 3. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies