Sidorowicz, Zygmunt

Zygmunt Sidorowicz (1. 4. 1846 Lvov – 2. 5. 1881 Vídeň)

Podzimní krajina, 1878

Olej, dřevo, 21 × 26 cm. Značeno a datováno vpravo dole: Sidorowicz 1878.
Na zadní straně desky stará čísla: 26 (natištěno), 91 (tužkou), 724 (štětcem) a nápis: fs. stok (štětcem).
Muzeum umění Olomouc, inv. č. O 317.
Provenience: od roku 1951 patří obraz k základnímu fondu Muzea umění Olomouc.

Malíř portrétů, žánrových a historických scén a především krajin. V roce 1864 obdržel stipendium od města Lvova, které mu umožnilo studium na vídeňské Akademii u Eduarda von Engerth. V roce 1867 se vrátil do rodného města a uspořádal tam výstavu svých prací (kopie starých mistrů, zátiší, portréty a figurální kompozice). Živil se ilustracemi pro místní tisk (Mrówka a Szczutka). V roce 1871 získal další stipendium a vydal se studovat a pracovat do Mnichova. V letech 1873–1877 byl členem Mnichovského uměleckého spolku. Stýkal se také s polskými umělci. Začal malovat drobné realistické krajiny, z nichž několik zakoupil Mnichovský umělecký spolek pro slosování uměleckých děl. V roce 1877 se odstěhoval do Vídně, kde se oženil. Pravidelně obesílal výstavy ve Lvově, Krakově, Varšavě. Zemřel předčasně na zápal plic.

Sidorowicz se snažil o realistické vystižení krajiny. Prostřednictvím mnichovských krajinářů si osvojil nejnovější trendy v zobrazování krajiny, ovlivněné francouzskou Barbizonskou školou. Vybíral si zejména typ téměř rovné polské krajiny s rozlehlými poli či pastvinami, starými rozježděnými cestami, listnatými lesy i vodními plochami. Často v jeho scenériích nacházíme věže kostelů, venkovské cesty lemované kapličkami či chalupami rolníků. Obvykle je malíř oživoval drobnou žánrovou stafáží v podobě putujících či odpočívajících venkovanů nebo potulných cikánů. Zdůrazňoval světelné nálady v krajině, kterou zachycoval v nejrůznějších ročních i denních proměnách, jak napovídají samy názvy jeho děl.

Na olomouckém obrazu, který vznikl krátce po autorově přestěhování do Vídně, zachytil uvolněným štětcovým rukopisem a umírněnou lomen melancholickou atmosféru podzimního dne. Skrze malebně pojatou zamračenou oblohu jen občas probleskují sluneční paprsky, které osvětlují místo, na němž odpočívají dvě ženské postavy. Toto místo ostře kontrastuje s popředím ponořeným do stínu. Jemně ponurá nálada a mýtická podoba krajiny je umocněna dvěma osaměle vyhlížejícími vrbami, jež představují ústřední prvky kompozice.

Martina Potůčková

Fotogalerie
Zygmunt Sidorowicz
Podzimní krajina, 1878


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 28. 11. 2022

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies