Kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu

Kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu

Paříž, manufaktura Les Gobelins (?), první čtvrtina 18. století; úpravy: Vídeň, 1746–1747; malba na zadní stěně kabiny: Michelangelo Unterberger (1695 Cavalese – 1758 Vídeň)

 

dřevo, polychromie, zlacení, mosaz, litá, cizelovaná a zlacená, železo, kůže, červený hedvábný samet, růžový, zlatě protkávaný hedvábný atlas, růžová hedvábná podšívka, výšivka zlatými dracouny, zlaté třísně a střapce; malby: olejomalba na dřevě, olejomalba na plátně; celkové rozměry: 320×210×630 cm, Arcibiskupství olomoucké, zapůjčeno do stálé expozice Arcidiecézního muzea Olomouc

Slavnostní ceremoniální kočár typu karosa zakoupil olomoucký biskup Ferdinand Julius Troyer (1745–1758) v roce 1746 ve Vídni spolu s dalšími dvěma, ve sbírkách Olomouckého arcibiskupství dodnes dochovanými barokními kočáry. Jeho původ lze díky nedávno objeveným prvkům starší výzdoby hypoteticky spojit s vyslancem francouzského krále Ludvíka XV. u císařského dvora – Louisem Françoisem Armandem du Plesis, vévodou de Richelieu (1696–1788). Kočár vznikl zřejmě přímo v pařížských dílnách v první čtvrtině 18. století, záhy po zakoupení hrabětem Troyerem byl ale ve Vídni výrazně přestavěn a vybaven zcela novou malířskou a řezbářskou výzdobou, čalouněním a dalším textilním vybavením. V dekorativních řezbách konstrukce kabiny převládá již pozdně barokní rokaj, malby na všech jejích stranách vycházejí z antické mytologie. Základní ideovou osu výzdoby představují alegorická znázornění čtyř živlů reprezentovaných antickými božstvy, na zadní stěně kabiny je umístěna malba na plátně s alegorickým námětem Dne odhánějícího Noc, dílo císařského dvorního malíře a pozdějšího rektora vídeňské akademie Michelangela Unterbergera. Pod touto malbou byla v průběhu restaurování kočáru objevena vzácně dochovaná původní malířská výzdoba, představující v bohatém ornamentálním rámci na zlaceném pozadí personifikaci křesťanské Lásky (lat. Charitas). Obě malby lze dnes příležitostně prezentovat samostatně.    

Helena Zápalková

Fotogalerie
Kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu
Video


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 30. 5. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies