Modlitební kniha a graduál: Výstava restaurovaných rukopisů ze sbírek Arcibiskupství olomouckého

Arcibiskupský zámek v Kroměříži | návštěvnické centrum
12.–14. 4. 2019

Arcidiecézní zámek v Kroměříži procitá se začátkem dubna ze zimního spánku. Novou návštěvnickou sezónu také letos zahajují tradiční Poutní dny, které letos připadají na druhý dubnový víkend. Jedná se o souhrn několika akcí, jež se konají v rámci Bolestného pátku, týden před Květnou nedělí, kdy v Kroměříži v kostele sv. Mořice probíhá tradiční pouť k Panně Marii Sedmibolestné.

Při této příležitosti budou mít poutníci i návštěvníci zámku jedinečnou možnost prohlédnout si nově zrestaurované rukopisy ze sbírek Arcibiskupství olomouckého: modlitební knihu Seger oder ein Wircker der Tugend dominikána Bertholda z Freiburku (70. léta 15. století) a Graduál chwal Božských Jana Táborského (40. léta 16. století) pocházející z kostela sv. Haštala na Starém Městě pražském. Oba rukopisy jsou psány duběnkovým inkoustem na pergamenu a zdobeny iluminacemi. Modlitební kniha obsahuje osmatřicet celostránkových iluminací zobrazujících život Krista. Z původně bohaté výzdoby graduálu opatřeného renesanční slepotiskovou vazbou se do dnešní doby dochovaly tři malované iniciály.

Obě knihy restauroval v průběhu roku 2018 Karel Křenek, se kterým Arcibiskupství olomoucké spolupracovalo již při restaurování Duchkovy bible (1433). Jelikož prezentace takto vzácných knih podléhá přísnému režimu vystavování, potrvá výstava pouhé tři dny.

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Úterý | 20. 2. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies